SOĞANIN İNTİKAMI

HEM GÖZLERİ, HEM CEPLERİ YAKACAK…

Güncel 31 Ekim 2018 16:04
SOĞANIN İNTİKAMI
-A +A

Yemeklerin olmazsa olmazlarından biri olan soğanın intikamı acı olacak
 
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, tarımdaki fiyatları değerlendirdi ve tüketiciye kötü bir haber verdi. Kış mevsiminde ve özellikle 2019 yılından itibaren soğan fiyatlarının iç açıcı olmayacağını belirten Başkan Çandır, “Bu yıl soğanın yokluğu acı olabilir” diye konuştu.
Yaz aylarında bile kilo fiyatı 7-8 liradan aşağı düşmeyen soğan fiyatları hakkında vatandaşları üzecek haber geldi. Kış mevsiminde ve özellikle 2019 yılından itibaren soğan fiyatlarında yükseliş bekleniyor. Yemeklerin olmazlarından biri olan soğanla ilgili gündem oluşturacak bir açıklama geldi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, soğan fiyatlarının kış mevsiminde iç açıcı olmayacağını söyledi.

SOĞAN FİYATLARI EL YAKACAK
Antalya Ticaret Borsası, ekim ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Ali Çandır, tarımdaki fiyatları değerlendirdi ve tüketiciye kötü bir haber verdi. Soğanda rekoltenin düşük olması nedeniyle ağustos ve eylül aylarında üreticiden 1,1- 1,2 TL'den alım yapıldığını belirten Çandır, soğanın hastalıktan kaynaklı büyük bir kısmının çürümesi nedeniyle fiyatlarının artacağını söyledi.

“SOĞANIN YOKLUĞU ACI OLACAK”
Ürün fiyatlarının her zaman gündeme gelen konu olduğuna dikkat çeken Çandır, bu yıl soğanda hastalıktan kaynaklı yaşanacak fiyat artışına dikkat çekerek, “Soğanda rekoltenin düşük olması nedeniyle Ağustos-Eylül aylarında üreticiden 1,1 - 1,2 TL’den alım yapılmıştı. Ancak alınan soğanların meydana gelen çürüme ve kararma sonrası ülkemiz genelinde yüzde 80 civarında bir ürün kaybı yaşandığını tahmin ediyoruz. Bu nedenle Ocak ayının sonu ve Şubat ayında ortasında 8-10 TL’ye soğan yersek tüketiciler şaşırmamalıdır. Bu yıl soğanın yokluğu acı olabilir. Hatırlayacağınız üzere haziran ayının başında ülke gündeminde epeyce yer almıştı” diye konuştu.
Başkan Çandır, ATB olarak uzun yıllardır birikmiş KDV'lerin iadesini talep ettiklerini belirterek, üç aydan üç aya devletle mükellefin helalleşmesi gerektiğini söyledi. İş dünyasının bu konudaki beklentisinin devam ettiğini belirten Çandır, “Bu konuda devlet alacağına şahin, borcuna karga olmamalıdır. Her üç ayda bir, birikmiş KDV'lerin iadesi sağlanmalıdır" diye konuştu.

ÇANDIR’DAN YÖREX TEŞEKKÜRÜ
YÖREX’in bu yılki ziyaretçi hedefinin 200 bin olduğunu anımsatan Çandır, “YÖREX’i ziyaret eden 207 bin 483 Antalyalı hemşerilerimiz ile yerli ve yabancı misafirlerimize teşekkür ediyorum. Başta Antalya basını olmak üzere yerel ve ulusal medyada YÖREX, yöresel ürünler ve coğrafi işaretler hakkında kamuoyuna bilgiler sunan arkadaşlarımızadır. Desteğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ulusal bir fuar organizasyonu ve coğrafi işaretli ürünlerin buluşma noktasına dönüşen YÖREX’i açılış programında da bahsettiğim üzere, önümüzdeki yıl YÖREX’i yurtdışına taşımak, yedi bölgemizde yöresel ürünler ve coğrafi işaretlerle ilgili faaliyetlerimizi yıl boyuna yayılmış etkinliklerle devam ettirmek ve ürün odaklı ihtisaslaştırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

'KOMİSYONCULUK' AÇIKLAMASI
Antalya Ticaret Borsası (ATB) yönetim kurulu üyesi komisyoncu Cüneyt Doğan ise, yeni hal yasasında komisyonculuğun kaldırılmasıyla ilgili kararı değerlendirdi. Mevcut sistemin bir anda ortadan kaldırılmasının hem üretici hem de komisyoncuya zarar vereceğini belirten Doğan, sistemin bir anda ortadan kaldırılmasıyla alacakların tahsilatı konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacağını ifade etti.


Kaynak : Faruk ÇELİK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...