Skolyoz tedavisi hastaya özel olmalı

Memorial Antalya Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi Merkezi'nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yetkin Söyüncü, skolyoz hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı

Sağlık 26 Haziran 2019 17:56
Skolyoz tedavisi hastaya özel olmalı
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi Merkezi'nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yetkin Söyüncü, skolyoz hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Yetkin Söyüncü, skolyoz hastalarının yüzde 80'den fazlasında belirgin bir sebep bulunmadığını söyledi. Hastalığın sıklıkla 10-15 yaş arası kız çocuklarında görüldüğünü belirten Yetkin Söyüncü, "Bu tür vakalar ve bu durumdaki hastalığa 'idiyopatik skolyoz' yani 'sebebi belli olmayan skolyoz' denilmektedir. İdiyopatik skolyozda genetik yatkınlık söz konusu olabilir. Yapılan araştırmalarda, skolyozdan sorumlu tek bir genin henüz bildirilmediğinin altı çizilmektedir" dedi.

SPOR SKOLYOZA NEDEN OLMAZ
Bu şekilde bir hastalıkla dünyaya gelen veya doğduktan sonra tanı alan çocukların skolyoz açısından araştırılması gerektiğini aktaran Söyüncü, "Skolyoz, ağır kitap ve çanta taşımaktan, sportif faaliyetlerde bulunmaktan, uyuma/ayakta duruş pozisyonlarından, kalsiyum alımının yetersizliğinden veya hafif alt ekstremite uzunluk eşitsizliklerinden kaynaklanan bir sağlık sorunu değildir. Ancak erken yaşta ve yoğun olarak bale ve jimnastik yapan çocuklarda skolyozun biraz daha fazla görüldüğüne dair bazı yayınlar bulunmaktadır. Bunun yanında, skolyoz yanlış yapılan hareketler nedeniyle de ortaya çıkmaz ve oluşmasını engellemek de söz konusu değildir" diye konuştu.

KÜÇÜK EĞRİLİKLER GÖZDEN KAÇABİLİR
Dikkatli bir şekilde sırt muayenesi yapıldığında skolyoz tanısının rahatlıkla konulabileceğini belirten Söyüncü, "Ancak muayene sırasında skolyoz araştırılmıyorsa küçük eğrilikler gözden kaçabilir. Kıyafetler çocuğun üzerinde asimetrik şekilde durabilir. Örneğin pantolonun bir bacağı daha uzun olabilir ya da etek belde dengeli durmayabilir. Bir kürek kemiği daha yukarıda olabilir. Anne ve babalar ya da çocuğun arkadaşları ile öğretmenleri çoğu zaman bu eğrilikleri fark edebilir" dedi.

SKOLYOZ TEDAVİSİ 3 AŞAMADAN OLUŞUR
Yetkin Söyüncü, "Başarılı bir tedavi için hastalığın erken tedavisi önemlidir. Skolyoz tanısı konulmuş çocuklarda tedavi seçenekleri başlıca gözlem, korse kullanma ve ameliyat şeklinde gerçekleşir. Skolyoz tanısı konulmuş hastaların takibi ihmal edilmemelidir. Adolesan skolyozlu hastalarda büyüme esnasında düşük açılı ölçümleri olan eğiklikler ve büyüme durduktan sonra orta açılı ölçümleri olan eğiklikler (40-45 derece) ile erişkinlerde, hafif semptomları olan ve büyük eğiklikleri olmayan hastalar için gözlem ve fizik tedavi uygundur" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...