SİYONİST İŞGAL

İNSANLIĞA SON ÇAĞRI: GAZZE'DE DRAM BİTİRİLMELİ!

Güncel 12 Ekim 2018 16:00
SİYONİST İŞGAL
-A +A

Antalya İHH İnsani Yardım Derneği Şube Başkanı Mehmet Yıldırım, insanlık dramının yaşandığı Gazze için yardım çağrısı yaptı. Gazze’de insani krizin her geçen gün derinleştiğine dikkat çeken Başkan Mehmet Yıldırım, İslam ülkelerinin Gazze’yi acilen gündemlerine alması gerektiğini söyledi.

Gazze'nin, Siyonist İsrail tarafından ablukaya alınmasının 12'nci yılında İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, tüm yurtta cuma namazı çıkışında basın açıklaması yaparak yaşananları protesto etti. İHH Antalya Şubesi öncülüğünde İsrail’in hukuksuz ve insanlık dışı uygulamalarını kınamak ve Gazze için yardım çağrısında bulunmak amacıyla Hacı Yusuf Öztürk Camii önünde toplanan kalabalık adına basın açıklamasını yapan Antalya İHH Şube Başkanı Mehmet Yıldırım, Mısır ve işgalci İsrail rejiminin sınır kapılarını kapalı tutarak bölgeyi adeta bir açık hava hapishanesine çevirdiğini belirtti.

İSRAİL KATLEDİYOR DÜNYA SEYREDİYOR
Yıldırım, acilen bütün İslam ülkelerinin Gazze’yi gündemlerine alıp, bölgeye ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Gazze Şeridi’ne uygulanan kara, hava ve deniz ablukası 12. yılında artarak devam ettiğini belirten Yıldırım, "Bu abluka Gazze Şeridi’nde yaşayan 2 milyon Filistinliyi hedef almış durumda. Abluka, 2006’dan bu yana arkasında 4.631'den fazla şehit ve 21.426 yaralı bıraktı. Bu saldırılar ve işgal planları sebebiyle toplam yerleşim birimlerinin %77’sine denk gelen 292.502 ev yıkıldı veya zarar gördü" dedi.

ABLUKA SÜRÜYOR GAZZE ÖLÜYOR
Gazze’de ambargo, abluka ve saldırılara bağlı olarak yaşanan sosyal çöküntünün, hayatın her alanında hissedildiğinin altını çizen Başkan Yıldırım şöyle konuştu:

“Ekonomik sıkıntılar, altyapı sorunları ve yaşanan kısıtlamalar, özellikle sağlık ve eğitim sektörlerinde çok önemli problemler ortaya çıkarmaktadır. Gazzelilerin içinde bulunduğu ve en acil şekilde çözülmesi gereken sorunlar her geçen gün ağırlaşmaktadır. Şehirde temiz içme suyu problemi büyük boyuta ulaşmış durumda. Gazze’de su kirliliği yüzde 95 seviyelerine ulaşmıştır. Çocukların yüzde 40’ı yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları yaşamakta. Abluka nedeniyle düzenli yardım alamayan yardıma muhtaç durumdaki 17 bin yetim çocuk büyük mağduriyetler yaşamaktadır.”

İNSANLIĞIN BİTTİĞİ YER: FİLİSTİN

Abluka altında zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanların, dışarıdan gelecek yardımlara ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Yıldırım şu ifadeleri kaydetti:

“İlaç, tıbbi malzeme, içme suyu ve mazot gibi ihtiyaçların karşılanabilmesi için dışarıdan yapılacak nakdi yardımlar çok önem arz ediyor. Gazze’de sağlık alanında yaşanan sorunlar da Gazze’yi yaşaması zor bir yer haline getiriyor. Şu anda Gazze’de ilaç açığı yüzde 45, tek kullanımlık tıbbi malzeme açığı yüzde 26, bozuk cihaz sayısı ise 350’dir. Kanser hasta sayısı 17 bin 530 olurken yeterli ilaç bulunamadığından birçoğuna müdahale edilememektedir. Birçok tıbbi malzemeye ulaşılamadığı için 4 bin civarında ameliyat ileriki tarihlere ertelenmiş ama ne zaman yapılacağına dair bilgi yoktur. Öte yandan unutmamak gerekir ki, Birleşmiş Milletler raporlarında, eğer ablukayı hafifletmek için bir şeyler yapılmazsa, Gazze'nin 2020'ye kadar ‘yaşanamayacak’ bir yere dönüşeceği vurgulanıyor.”

İHH'DEN GAZZE'YE YARDIM ÇAĞRISI
Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkacaklarını ifade eden Yıldırım, “Bugün burada ve tüm Türkiye’de Gazze dostlarıyla birlikte Siyonist İsrail'in bu hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Gazze sevdalıları olarak hakikatleri haykırmaya devam edeceğiz. Her geçen gün Filistin’deki zulmünü artıran İsrail’e karşı bizler de mücadelemizi sürdüreceğiz. Acilen bütün İslam ülkeleri Gazze’yi gündemlerine almalı ve bölgede ablukanın kalkması ve insani yardımın girişine izin verilmesi noktasında çaba sarf etmelidir. Ülkemiz bu konuda öncülük etmelidir. Necip milletimizin, yıllardır olduğu gibi Gazzelilere olan desteği her anlamda sürmeli ve yardımlar artırılmalıdır. Son olarak Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya ve tüm Gazzeli kardeşlerimize yardıma çağırıyoruz” diye konuştu.Kaynak : Faruk ÇELİK, Serçin ÇILDIR, Fotoğraf: Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...