Sinsi tehlike!

Aile Hekimi Alp Karan, elektronik sigara ve nargilenin zararlarına değinerek, “Elektronik sigara içeriği nedeniyle sigarayla eş değerdir. Nargile ise, dumanı sudan geçmesine rağmen yüksek oranda zehirli madde içerir her ikisinden de uzak durulmalıdır” dedi.

Güncel 12 Eylül 2019 15:17
Sinsi tehlike!
-A +A

Sigarayı bırakmak için tercih edilen elektronik sigaranın son derece zararlı olduğunu hatırlatan Aile Hekimi Doktor Alp Karan, “Elektronik sigara da puro ve nargile gibi bağımlılık yapmaktadır. Elektronik sigara içeriği nedeniyle sağlığa zararı bakımından sigarayla eş değerdir. Elektronik sigara ölümcül hastalık ve çok sayıda kanser türüne yol açmaktadır” diye konuştu.
 
SİGARADAN FARKI YOK
Elektronik sigaranın daha az zararlı olduğu algısının yaygın olduğunu hatırlatan Alp Karan, “Elektronik sigara ölümcül hastalık ve çok sayıda kanser türüne yol açmaktadır. Elektronik sigara da, sigara, puro ve nargile gibi bağımlılık yapmaktadır. Elektronik sigara içeriği ve sağlığa zararları itibariyle sigarayla eşdeğerdir. Bu sigaralar solunum sistemi üzerine olumsuz etkileri olan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasalları soluyan ikinci şahıslar sigara gibi pasif içici olmaktadırlar. Elektronik sigaranın sigarayı bıraktırdığına dair istatistiksel hiçbir tıbbi kanıt bulunmamaktadır. Elektronik sigara ile normal sigara arasında hem tasarım hem nikotin salınımı açısından benzerlik vardır. Nikotin salınım miktarı normal sigara ile aynıdır” dedi.
 
NARGİLE DE ZEHİR SAÇIYOR
Nargilenin de sigaradan daha zararlı olduğunu ifade eden Karan, “Dumanı sudan geçmesine rağmen yüksek oranda zehirli maddeler içerir ve akciğer kanseri, mesane kanseri, ağız kanserleri gibi hastalıklara yol açtığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Nargile ayrıca hepatit, tüberküloz  gibi çok çeşitli bulaşıcı hastalığın yayılmasına neden olur. Nargile içmek her ne kadar hoş kokusundan dolayı kişiler tarafından tercih edilse de sigara ile karşılaştırdığımızda nargile daha zararlıdır. Nargile içerken akciğerlere çekilen duman, sigara içerken çekilenden daha fazladır. Nikotin, kokain ve alkolden bile daha kuvvetli ve daha kolay bağımlılık yapan güçlü bir zehirdir. Bu nedenle nikotinin her türlü kullanımından, giderek yaygınlaşan elektronik sigara ve nargileden uzak durulmalıdır” uyarısını yaptı.

Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...