SİNSİ ÖLÜM KOAH

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esra Ertan Yazar, KOAH'ın bugün ölüme yol açan hastalıklar sıralamasında dördüncü sıradayken, 2030 yılına doğru üçüncü sıraya yükselmesinin beklendiğini açıkladı.

Güncel 17 Mart 2019 15:05
SİNSİ ÖLÜM KOAH
-A +A

Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) ile Akciğer Kanserleri Derneği’nin (AKAD) ortaklaşa düzenlediği Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresine (UASK 2019) konuşmacı olarak katılan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esra Ertan Yazar, KOAH ve erken tanının önemi hakkından bilgiler verdi.
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının (KOAH) zararlı gaz ve partiküllere maruziyet sonucu hava yollarının daralması ve akciğerlerdeki havanın dışarıya çıkışında bir sıkıntının oluşması olarak tanımlanabileceğini dile getiren Prof.Dr. Yazar, sigara ve nargile dumanı ile KOAH’ın doğru orantılı olduğunu dile getirdi.

"ÜÇÜNCÜ SIRAYA DOĞRU İLERLİYOR"
KOAH’la ilgili Türkiye’de farklı gruplarda çalışmalar yapıldığını aktaran Prof.Dr. Esra Ertan Yazar, ”Yaş grupları farklı alınmış risk faktörleri farklı alınmış ama genel olarak yüzde 10 ile 20 gibi bir prevelans sıklık bildiriliyor. Artış yönünde bir şey yok ama genel olarak dünyada KOAH’la ilgili verilere bakıldığında KOAH’a bağlı hem ölümün hem de sakatlanmanın arttığı gösterilmiş ve bugün için 2020 yılında 4. sıradayken 2030 yılı için KOAH ölüme yol açan hastalıklar arasında 3. sıraya yükselmesi ne yazık ki beklenmekte” dedi.

3 BELİRTİ
Her hastalıkta olduğu gibi KOAH’ta erken tanının önemli olduğuna vurgu yapan Prof.Dr. Yazar, “KOAH’ta en sık karşılaşılan 3 yakınma öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Ama hastalar ne yazık ki bu şikayetlerini sigara kullanmalarına bağlıyorlar. 'Ben sigara kullanıyorum normal benim öksürmem balgamımın olması da normal evet biraz nefes darlığı da yaşayabilirim' diyerek doktor randevularını geciktiriyorlar. Ne zaman günlük yaşamlarını etkilemeye başlıyor, iş hayatlarını engellemeye başlıyor o zaman doktora geliyorlar. Geldiklerinde de hastalık ne yazık ki ilerlemiş oluyor. Bu nedenle sigara içsin ya da içmesin giderek artan öksürük, balgam, nefes darlığı gibi şikayetlerde mutlaka bir göğüs hastalıkları doktoruna başvurmaları gerekiyor” dedi.
İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...