Sinekle mücadele sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sinekle mücadelede yaptığı çalışma kapsamında Alanya'da şikayetlerin büyük oranda azaldığı kaydedildi.

Güncel 14 Şubat 2018 17:26
Sinekle mücadele sürüyor
-A +A

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin sinekle mücadelede yaptığı çalışma kapsamında Alanya'da şikayetlerin büyük oranda azaldığı kaydedildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Hizmet Birimi'ne bağlı sinekle mücadele ekipleri, 2015-2017 yılları arasında Alanya genelinde etkili çalışma gerçekleştirdi. 150 personel, 2 mistblower, 18 araç arkası ilaçlama (ULV) 10 hizmet aracıyla çalışan sinekle mücadele ekipleri, Alanya'nın 102 mahallesinde toplam 57 ayrı ekibiyle sinekle mücadele ediyor. Alanya genelinde sinekle ilgili gelen şikayetler 2015 yılında 1233 olurken, 2016'da yüzde yüz düşerek 534'e, 2017 yılında ise yüzde 300 düşerek 472'ye geriledi. 2018 yılında bu oranın daha da azalması hedefleniyor.

5 BİNİ AŞKIN NOKTA İLAÇLANIYOR
Alanya'nın 102 mahallesinde belirlenen program dahilinde ekipler, periyotlar halinde, sinekle mücadele çalışmasını yürütüyor. Yağmur suyu ve kanalizasyon giderleri, bataklıklar, kuyular, sarnıçlar, göletler, sulama suyu ve yüzme havuzları, bina altları, kıyılardaki kayalıklar, mağaralar, besihaneler başta olmak üzere sineklerin üreyebileceği tüm noktalar en ince ayrıntısına kadar ilaçlanıyor. Ekipler, söz konusu alanlarda fiziksel, kültürel, biyolojik ve kimyasal yöntemlerle günde 5 bini aşkın noktada sinekle mücadele çalışması yapıyor.

50 TIR ATIK LASTİK TOPLANDI
Sineklerin en önemli üreme yerleri arasında başı çeken atık lastiklerin toplanması konusunda çalışma yapıldı. Doğaya gelişi güzel atılan atık araba lastikleri tek tek toplanarak hem doğa temizlendi hem de sineklerin üreme noktaları ortadan kaldırıldı. Alanya genelinde yapılan çalışmalar sonucu 50 TIR atık lastik toplanarak geri dönüşüm için gönderildi.

UYDU ÜZERİNDEN TAKİP
Alanya genelinde 57 ekibe ayrılan sinekle mücadele timleri ve kullanılan araçların yaptığı çalışmalar, uydu üzerinden takip edilerek, kayıt altına alınıyor. Bu sistem sayesinde Alanya'nın hangi noktalarına kaç kez gidildiği ve ilaçlama yapıldı kolaylıkla tespit edilebiliyor.

ŞİKAYETLERİEN AZA İNDİRECEĞİZ
Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, “Alanya'da hizmet birimini kurduktan sonra en çok şikayet aldığımız konuların başında sinekle mücadele vardı. Ekiplerimiz etkin bir çalışma yaparak, yıl yıl bu sayıyı düşürdü. 3 yıllık sürede şikayetler yüzde 300 azaldı. 2018'de şikayet sayısını daha da düşüreceğiz. Amacımız hem Alanya'daki vatandaşlarımızın hem de yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerimizin rahat etmesini sağlamak; bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü halkımız yapılan çalışmalardan son derece memnun" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...