Sigarayı bırakıyoruz!

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrenci, akademik ve idari personelinin tütün ürünlerinin zararları konusunda bilgilendirilmesi, farkındalık oluşturulması, olumlu tutum ve davranış geliştirilebilmesi için, “Tütün ve Tütün Ürünleri ile Mücadele” konusunda seminer gerçekleştirildi

Sağlık 8 Nisan 2019 15:26
Sigarayı bırakıyoruz!
-A +A

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrenci, akademik ve idari personelinin tütün ürünlerinin zararları konusunda bilgilendirilmesi, farkındalık oluşturulması, olumlu tutum ve davranış geliştirilebilmesi için, “Tütün ve Tütün Ürünleri ile Mücadele” konusunda seminer gerçekleştirildi.
 
Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, dünyada her yıl 6 milyon dolayında kişi tütün kullanımının yol açtığı sorunlar nedeniyle hayatını kaybettiğini, Türkiye’nin de sigara içme oranlarının yüksek olduğu ülkeler arasında yer aldığını paylaştı. Küresel Yetişkin Tütün Araştırması’na göre, Türkiye’de 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31.2’sinin sigara içtiğini, sigara içme sıklığının erkeklerde yüzde 47.9 kadınlarda yüzde 15.2 olduğunu belirtti. Prof. Dr. Selma Öncel, sigara kullanımın kısa ve uzun dönemde sağlık üzerine pek çok olumsuz etkileri olduğunu ifade ederek, bu konuya dikkat çekmek için bu semineri düzenlediklerini paylaştı. Seminer Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Nefise Keskin Savran tarafından verildi. Nefise Keskin Savran, sigaranın içinde bilinen ve bilinmeyen 4 binden fazla zehirli kimyasal maddenin bulunduğunu belirterek, kişinin sigarayı içer içmez kalp atışının hızlandığını, kan basıncının yükseldiğini ve beyne giden kan akışının yavaşladığını belirtti. Uzun dönemde ise sigaranın, başta kalp-damar hastalıkları, astım, KOAH gibi solunum sistemi hastalıklarının yanı sıra akciğer, böbrek, pankreas, gırtlak, mesane, rahim ve mide kanseri gibi pek çok hastalığın nedeni olduğunu;  sigarayı içip bırakmak değil hiç başlamamanın çok önemli olduğunu ifade etti. Seminer, öğrencilerin soru ve görüşlerini paylaşması ile son buldu.

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Finike Festivali başlıyor

Finike Festivali başlıyor

15:34 18 Haziran 2019
BETUYAB'tan polise hibe araç

BETUYAB'tan polise hibe araç

13:54 22 Haziran 2019
İsyan ettiren karar

İsyan ettiren karar

14:23 18 Haziran 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...