ŞİDDETE KARŞI BEYAZ G(Ö)REV

Antalya Tabip Odası 17 Nisan tarihinin 'Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü' ilan edilmesi ve sağlık alanında yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Güncel 17 Nisan 2019 16:03
ŞİDDETE KARŞI BEYAZ G(Ö)REV
-A +A

Antalya Tabip Odası 17 Nisan tarihinin 'Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü' ilan edilmesi ve sağlık alanında yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Antalya Tabip Odası son zamanlarda doktor ve sağlık personeline yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek ve 17 Nisan tarihinin 'Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü' ilan edilmesi için basın açıklaması yaptı. Beyaz önlükleri ile Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişinde toplanan hekimler, arkadaşlarının sağlık hizmetlerini yerine getirmeye çalışırken yaşamlarını kaybettiğini belirtti.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN ŞİDDETE PROTESTO
Hastane önünde toplanan hekimler adına basın açıklamasını okuyan Antalya Tabip Odası Başkanı Dr. Nursel Şahin, "Sağlıkta şiddet bitmiyor, gün geçmiyor ki yeni ve planlanmış saldırılarla karşı karşıya kalmayalım. Tüm bu saldırılardan sonra kimi zaman iş bıraktık, kimi zaman hastanelerimizin, sağlık kurumlarının bahçelerine çıktık uyarı eylemleri yaptık, kimi zaman halka şiddete birlikte dur diyelim dedik, nöbetler tuttuk, bazı gün geldi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sabahlara kadar komisyon toplantılarına katıldık ve bu şiddeti durdurmanın çarelerini bulmaya çalıştık, yürüyüşler yaptık" dedi.

Hükümetin yaşanan olayları ve hekimlerin sağduyusunu görmesine rağmen sağlıkta şiddeti durdurma noktasına önemli bir adım atmadığını belirten Şahin, şöyle devam etti:

"Hükümet, SABİM ve CİMER gibi uygulamalarıyla hekimleri hedef tahtasına oturtmaktan asla geri adım atmadı. Neredeyse biraz da hak ediyorsunuz dercesine hekimlere iletişim dersleri vermeye çalıştılar. Performans ve özelleştirme uygulamalarının sağlıkta şiddeti arttırdığına yönelik görüşlerimizi dikkate almadılar. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hazırladığımız yasa tasarım görmezden geldiler. 17 Nisan “Sağlıkta Şiddetle Mücadele Günü” olsun dedik onu bile ellerinin tersiyle ittiler. Türk Tabipleri Birliği tüm hekimlerin can güvenliğini sağlamak için sürdürdüğü mücadeleyi biran olsun bile gündeminden düşürmeyecek ve başarıyı yakalayana kadar mücadelesinden geri adım atmayacaktır"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şube Başkanı Kemal Akkiraz ise sağlıkta şiddet olaylarının tırmanarak arttığını ve faillerin cezasız kaldığını belirtti.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Finike Festivali başlıyor

Finike Festivali başlıyor

15:34 18 Haziran 2019
BETUYAB'tan polise hibe araç

BETUYAB'tan polise hibe araç

13:54 22 Haziran 2019
İsyan ettiren karar

İsyan ettiren karar

14:23 18 Haziran 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...