SELÇUKLU TORUNLARI ECDATLA BULUŞUYOR

ANTALYA'DA FETİH COŞKUSU! ŞANLI DESTAN 812 YAŞINDA

Güncel 12 Şubat 2019 17:14
SELÇUKLU TORUNLARI  ECDATLA  BULUŞUYOR
-A +A

Antalya’nın fethinin 812’inci yılı, 1-5 Mart tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde görkemli etkinliklerle kutlanacak. Başkan Türel, fetih kutlamalarının bir vefa günü ve kentin tarihi kimliğine sahip çıkmak açısından önemine işaret ederek, tüm Antalyalıları kutlamalara davet etti.

ANTALYA'YI FETİH COŞKUSU SARACAK
Antalya’nın fethinin 812. yılı kutlamalarının tanıtım toplantısı Antalya Mevlevihanesi’nde gerçekleştirildi. Fetih kutlamalarının bu yılki teması “Antalya’da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri” olarak belirlendi. 1-5 Mart tarihlerinde fetih yürüyüşü, fetih koşusu, Solo Türk’ün özel gösterisi, konferanslar ve spor etkinlikleriyle fetih coşkusu Antalya’yı saracak. Bu yıl 14’ncüsü düzenlenen Runatolia Maratonu da fetih koşusu adıyla gerçekleşecek. Uğur Işılak konseri ve çeşitli konferanslar düzenlenecek. Tanıtım toplantısında konuşan Başkan Menderes Türel, ecdadın gittiği coğrafyaları önce fethettiğini sonrada orada medeniyeti insanların kalbine koyduğunu ifade etti.

ANTALYA ECDADIN İZİNDE YÜRÜYOR
Fetih kutlamalarının bir vefa günü ve kentin tarihi kimliğine sahip çıkmak açısından önemine işaret eden Türel, “Atalarımızın bu düşüncelerle çıktığı seferler, kurdukları şehirler bizde bir medeniyet tasavvuru oluşturmaktadır. İnşa ettiğimiz kentleri kadim kültürümüzden yansıyan değerlerle buluşturduğumuzda şehir, ruh, halk da kimlik kazanır. Öyleyse devlet fetihle, medeniyet de fethin idrakiyle inkişaf eder. Bu düşüncelerden hareketle üç yıl evvel valimizin önderliğinde Antalya’da başlattığımız fetih kutlamalarının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. 5 Mart 1207’de Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilen Antalya’da bugün ecdadın izinde şehrin gönlünü imar ediyoruz. Antalya’nın 812. yılını kutlamak insanımızı şanlı mazisiyle buluşturmak, medeniyet tasavvurumuzu gençlerimizde canlı tutmak anlamına gelmektedir” dedi.

KUTLAMALAR DOLU DOLU GEÇECEK
1-5 Mart tarihleri arasında 5 gün sürecek olan fetih kutlamalarının bir şehrin ruhunu yaşatma adına oldukça değerli olduğunu vurgulayan Türel, “Bu yıl belirlediğimiz ‘Antalya’da Türk-İslam Medeniyetinin İzleri’ temasının da bu düşünceye hizmet ettiği kanaatindeyim. İstiyoruz ki özellikle gençlerimiz şehirlerinin yüzünü unutmasın. Bu da tarihi mirası bugüne aktararak mümkün olacaktır. Bu yılki kutlamaların temel çıkış noktası buydu. Kutlamalar kapsamında yapılacak olan Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Prof. Dr. Mehmet Çelik’in vereceği konferanslar fethin anlaşılması ve aktarılması adına önemli. İlk kez sergilenecek olan Selçuklu sikkeleri, “Türkiye’de İslami Nümismatik Çalışmalarına” dair düzenlenecek olan paneller, fotoğraf, pul, Selçuklu eserleri sergileri Antalyalıları tarihle buluşturacak” dedi.

ETKİNLİKLER, NEFESLERİ KESECEK

Fetih heyecanının bu yıl tüm şehre yayılacağını belirten Başkan Menderes Türel, “Fetih programına her yıl artan bir ilgi gösterilmektedir. 3 Mart pazar günü Runatolia koşusu ile devam edecek olan kutlamalar Sahil Antalya Yaşam Parkındaki halk yürüyüşü ve etkinliklerle sürecek. Mehterle, kılıç kalkanla, okçuluk gösterileriyle atamızı yad ederken hiç şüphesiz her yıl olduğu gibi SOLO Türk gösterisi göğsümüzü kabartacaktır. Ayrıca sevilen sanatçı Uğur Işılak’ın konseri de kutlamalara ayrı bir renk katacak. Fetih ruhunu aktarmak bizlerin; onu korumaksa gençlerin görevidir. Bu sebeple bu yıl çocuklarımıza Antalya’nın fethini anlatabilmek ve farkındalık oluşturabilmek için kısa bir fetih belgeseli hazırlandı. Bu gösterim Antalya merkez ve bütün ilçe okullarında 1-5 Mart haftasında öğrencilerimize izlettirilecek” şeklinde konuştu.

YOĞUN KATILIM BEKLENİYOR

Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu ise, kutlamalar kapsamında bu yıl 14'üncüsü düzenlenecek ve 3 gün sürecek Uluslararası Antalya Maratonu Fetih Koşusu'nda (RUNATOLIA) halk koşusunun Antalya’nın tanıtımına büyük katkı sağladığını bu yılki organizasyona yaklaşık 11 bin sporcunun katılmasını beklediklerini hatırlattı.

Toplantıya, Antalya Büyükşehir belediye Başkanı Menderes Türel’in yanısıra, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğmu, Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu, Antalya Fraport TAV Genel Müdürü Deniz Varol, Anadolu Hastanesi Genel Müdürü Terkan Demir, Adım Adım Yardımseverlik Platformu Antalya Sorumlusu İrfan Ozan Ongun da katıldı.Kaynak : Faruk ÇELİK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...