Sanatla gelen şifa

Muratpaşa Belediyesi Yaşlıevleri'nin 19 üyesi, Turgut Özakman'ın 'Fehim Paşa Konağı' adlı eserini sahneliyor.

Kültür-Sanat 12 Ağustos 2018 17:28
Sanatla gelen şifa
-A +A

Yaşları 53 ile 70 arasında değişin Muratpaşa Belediyesi Yaşlıevi müdavimi emekliler, 'Fehim Paşa Konağı' adlı tiyatro oyununu sahnelemeye hazırlanıyor. Sanatla; yaşamı çekilmez hale getiren, yaşa bağlı rahatsızlıkları unutup, yaşam sevinci ve pozitif enerji ile dolduklarını söyleyen emekliler, hayallerini gerçekleştirdiklerini belirtirken, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'a teşekkür etti.

'İKİ KUTU İLAÇTAN DAHA İYİLEŞTİRİCİ'
Belediyeciliğin sadece yol, park yapmakla olmadığının altını çizen Yaşlıevi sakinleri, sosyalleşip, olası demans, alzaymır ve parkinson gibi hastalıkları erteleyici davranışlar kazandıklarını belirtip, "Hastalıkla tedavi tek başına ilaçla olmuyor. Tiyatro oyunun sonunda sanatseverleri selamlamaya çıkıyoruz, o selam iki kutu ilaçtan daha iyileştiricidir" diye konuştu.

'BİZLER VARIZ, HAYATTAYIZ, GERÇEĞİZ'
Kendilerine biçilen; 'Elinde kumanda, televizyonun karşısında oturma' rolünü kabul etmediklerini söyleyip, 'Bizler varız, hayattayız, gerçeğiz' diyen Muratpaşa Belediyesi Yaşlıevleri'nin kıdemli üyelerinden 60 yaşındaki Semra Kurak, yaşadıkları değişimi şöyle anlattı:
"Bizler varız, hayattayız, gerçeğiz. Bizlere değer verilmesi lazım. Bizlerin belli yaşlardan sonra sağlık sorunlarımız var. Demans gibi Alzheimer gibi parkinson gibi bunlarla mücadele tek basına ilaçlarla tıpla olmuyor. Bu tip sosyal sorumluluk projeleri olması lazım. Murtapaşa Belediyesi ve Sayın Başkanı Ümit Uysal'a, bizleri düşündükleri için sonsuz teşekkür ederim."
58 yaşındaki Nejat Ongun ise "Sanat dostu Belediye Başkanı Ümit Uysal'a teşekkür ediyoruz. Yaşlılığın evde oturup, vadeyi doldurmak olmadığını, hayatın içinde olunması gerektiğini oyunumuzla anlatacağız. Sahnenin sonunda; o selama çıkıyoruz ya, 'o selam iki kutu ilaçtan daha iyileştiricidir" dedi.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...