Sağlıkçıların ‘yıpranma’ isyanı

Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, sağlık çalışanlarının yıllardır talebi olan ve sendikalarının kazanıma dönüştürdüğü yıpranma payının eksikliklerinin giderilmesi ve geriye dönük uygulanması konusunda dava açtıklarını söyledi.

Güncel 16 Eylül 2018 15:16
Sağlıkçıların ‘yıpranma’ isyanı
-A +A

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık Sen), sağlık çalışanlarının talepleri olan yıpranma payı ile ilgili olarak eksiklerin giderilmesi adına ve geriye dönük uygulanması konusunda bir adım attı. Genel Merkez düzeyinde Sağlık Bakanlığına, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) talepleri içeren dilekçe sunduklarını ve ayrıca Danıştay’a hafta sonu çalışmalarının yıpranma payına esas kabul edilmemesini içeren SGK duyurusundaki maddenin iptali için dava açtıklarını da belirten Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, sendika olarak yıpranma payının tüm sağlık çalışanlarına ve geriye dönük verilmesi yönünde mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENİYOR”
Sağlık hizmetinin doğası gereği doğrudan insan hayatını ilgilendiren hizmetler olduğu ve süreklilik arz ettiğinden pek çok riski barındırdığını kaydeden Kuluöztürk, “Barındırdığı için yıpratıcı kabul edildiği açıktır.Sağlık çalışanlarımız için verilecek fiili hizmet süresi zammı hakkı, yıllardır süregelen bir mağduriyetin de çözümünü sağlayacak. KDK’dan Yıpranma payının, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinin yürürlüğe girdiği 2008 yılından itibaren geçerli olacak şekilde, geriye dönük olarak hesaplanmasını talep ettik. Sağlık çalışanlarımız yıllardır yıpranıyor, tükeniyor, sürekli şiddete maruz kalıyor, radyasyon sebebiyle risk altında ve enfeksiyon tehlikesi içinde görev yapıyor dedik, bu durumların göz önünde bulundurulması bizim en büyük arzumuzdur” dedi.

 “HAFTA SONU TATİL OLARAK DEĞERLENDİRİLEMEZ”
Öte yandan Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, Danıştay’a açılan davanın gerekçesi hakkında da bilgiler verdi. Kuluöztürk, şöyle konuştu:
“Fiili hizmet süresi zammına yönelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmet Genel Müdürlüğü’nün Sağlık Meslek Mensubu Sayılan ve İnsan Sağlığına İlişkin İşlerde Çalışan 4/C Sigortalılarının Fiili Hizmet Süresi Zammından Yararlandırılması Hakkında Duyurusunda yer alan “Ayrıca, bu sigortalıların ücretsiz izinde geçen süreleri ile söz konusu maddede belirtilen işlerde fiilen çalışılmayan ücretli izin, sıhhi izin, yıllık izin, eğitim, kurs süreleri, hafta sonu ve resmi tatil günleri fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilmeyecektir.” cümlesindeki “hafta sonu” günlerinin fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilmeyeceğine dair düzenlemesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek, iptalini istedik. Danıştay’a başvuru dilekçemizde, sağlık hizmetlerinin niteliği gereği 7 gün 24 saat devam eden hizmetlerden olduğunu, hafta içi çalışmaların 08.00 - 17.00 mesai uygulamasına tabi olmadığı gibi, hafta sonunun da tatil olarak değerlendirilemeyeceğini kaydettik. Ayrıca, fiili hizmet süresi zammı uygulamasının mevzuat ve benzer uygulamalardaki temel esaslara aykırı ve sağlık çalışanlarını mağdur eden bölümlerinin iptalini istedik” diye konuştu.
İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...