REFLÜ HASTALARINA ‘RAMAZAN’ UYARISI

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, mide ve gırtlak reflüsü nedeniyle oluşan şikayetleri azaltmak için önerilerde bulundu

Sağlık 27 Mayıs 2019 17:25
REFLÜ HASTALARINA ‘RAMAZAN’ UYARISI
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, mide ve gırtlak reflüsü nedeniyle oluşan şikayetleri azaltmak için önerilerde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, asit oranı çok yüksek olan mide içeriği gırtlağa ulaştığında, gırtlak ve alt yutak bölgesinde fiziksel tahrişe bağlı mikropsuz iltihaplanma oluşturduğunu, bu durumun reflü olarak adlandırıldığını söyledi. Daha çok orta yaşlarda görülse de reflünün hemen her yaşta meydana gelebileceğini aktaran Prof. Dr. Şafak, "Reflüde mideden çok gırtlakta gelişen şikayetler ön plandadır. Özellikle sıvı gıdaların alınması sırasında gırtlağın kapanarak nefes almanın refleks olarak kesilmesi ve hastanın çırpınarak nefes almaya çalışması gibi durumlar ortaya çıkabilir" dedi.

REFLÜ, KANSERE DÖNÜŞEBİLİR
Mide ve gırtlak reflüsünün kesin tanısının hasta şikayetine göre ve elektrofizyolojik tekniklerle gırtlak seviyesindeki asidik değişimlerin ölçülmesiyle yapıldığını belirten Prof. Dr. Şafak, "Ancak tanı sıklıkla hastanın şikayetleri, endoskopik kameralarla gırtlağın gözlenmesi ile konur ve reflü tedavisine alınan cevaplar da tanıyı destekleyici niteliktedir. Reflü hastalığı tedavi edilmediğinde kronik gırtlak irritasyonuna bağlı ses tellerinde nodül ve granulom oluşumları, kronik larinks iltihaplanmaları, hatta gırtlak ve alt yutak bölgesinde kanser gelişimine kadar varan ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle reflüde görülen şikayetler önemsenmeli ve zaman geçirilmeden KBB uzmanına başvurulmalıdır" diye konuştu.

ŞİKAYETİ AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER
Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, reflü şikayetlerini azaltmak için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:
"İftarda ve sahurda küçük porsiyonlar şeklinde beslenin, mideyi çok doldurmayın. Kızartma gibi mide ve bağırsak sistemini yoracak gıdalar yerine, sulu ve haşlama şeklinde pişmiş gıdalar tüketin. Son lokmanızı yedikten sonra yaklaşık üç saat dik durumda kalmaya özen gösterin, dolu mideyle uzanmayın. Uyumak için kullandığınız yatağın baş tarafını, ayak tarafına göre yaklaşık 30 cm daha yüksekte olacak şekilde ayarlayın. İki ya da üç yastık kullanarak uyumak aynı etkiyi oluşturmaz. Karın ve bel bölgesinden boyna kadar olan bölüm eğimli durumda olmalıdır. Bu amaçla hazırlanmış reflü yastıkları oldukça faydalıdır. Fazla acı ve baharat kullanmaktan kaçının. Katkı maddesi bulunan ketçap ve mayonez gibi besinlerden uzak durun. Asitli meyvelerden fazla tüketmemeye çalışın. Bel bölgesini sıkan kıyafetler giymeyin. Dolu mideyle özellikle bel bölgesine yönelik spor yapmaktan kaçının. Sigara kullanıyorsanız, bırakın ya da azaltmaya çalışın."  

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...