PTT’den turizme özel ‘pul’ sergisi

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) Antalya Başmüdürlüğü, 43’üncü Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında pul ve filateliye olan ilginin arttırılması amacıyla pul sergisi düzenledi. Yoğun ilgi gösterilen açılışta, öğrencilerin folklor gösterisi renkli görüntülere sahne oldu.

Güncel 17 Nisan 2019 19:29
PTT’den turizme özel ‘pul’ sergisi
-A +A

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) Antalya Başmüdürlüğü, 43’üncü Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında pul ve filateliye olan ilginin arttırılması amacıyla pul sergisi düzenledi. Yoğun ilgi gösterilen açılışta, öğrencilerin folklor gösterisi renkli görüntülere sahne oldu.

PTT Antalya Başmüdürlüğü, 15 Nisan’da başlayan ve 22 Nisan’da sona erecek olan Turizm Haftası dolayısıyla Güllük PTT Merkez Müdürlüğü Sergi Salonunda pul ve filateliye olan ilginin arttırılması ve turizme katkı sağlamak amacıyla pul sergisi açtı. Birbirinden farklı, rengârenk pulların oluşturduğu sergiye yoğun ilgi gösterilirken, açılış öncesi Ahmet Bileydi İlkokulu öğrencilerinin folklor gösterisi renkli görüntülere sahne oldu. Sergide, turizm konulu 30 adet föy, kronoloji konulu 278 föy, tarih konulu 57 föy, taşıt konulu 21 adet föy olmak üzere toplam 386 adet föy ile birlikte, 6 adet Türk Pulu föyü yer alıyor.

PULLAR GEÇMİŞİMİZİN AYNASIDIR
Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, posta pulu biriktirmenin ve pul koleksiyonculuğunun bir kültür hizmeti olduğunu ifade etti. Taşıdığı turizm çeşitliliği ile marka olabilmenin tüm potansiyeline sahip olduğu tarihsel geçmiş ve birikimle kimlikli kent sıfatını hak eden bir coğrafyada olduklarını ifade eden Acar, “Pul bir ülkenin tarihini, kültürünü anlatan önemli bir simgedir. Tarihi zenginliğimiz, kültürel çeşitliliğimiz ile turizm ülkesiyiz. Tarihin, medeniyetlerin doğanın, kültürün her mevsim bir ayrı güzel olduğu bu coğrafyada 43. Turizm Haftası ile şehrimizin farklı turizm alanlarını tanıtmayı hedefliyoruz.” dedi.

 PUL SERGİSİ ANTALYALILARI BEKLİYOR

PTT Antalya Başmüdürü Nurgül Altınöz ise, 15-22 Nisan Turizm Haftası kapsamında pul sergisi açtıklarını söyledi. Sergi hakkında bilgi veren Altınöz, dünyada ilk defa 1840 yılında İngiltere'de kullanılan posta pullarının posta ücretinin ödenmesi için bastırıldığını söyledi. Türkiye'de ise posta pulunun ilk defa 1863 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde Posta Nazırı Agâh Efendi zamanında kullanılmaya başlandığını kaydeden Altınöz, "Posta pulları koleksiyon amacıyla da biriktiriliyor. Pulların üzerindeki resimler bir sembolün canlılığını, hatta yüceliğini temsil ediyor. Posta pulları, bir bakıma kültür ve turizm elçisidir. Pullar, temsil ettikleri memleketin kültürüne, güzel sanatlarına, ekonomisine, tarihi olaylarına, geleneklerine de tanıklık ediyor" dedi.

GELENEĞİ YAŞATAN PROJELER

Antalya’nın turizmin başkenti olduğunu dile getiren Güllük PTT İşletme Müdürü Atila Kudun da, “PTT çeşitli illerde pul sergisi açıyor. Antalya’ya da yakışan turizm olduğu için yeni basıla pullarla birlikte sergiyi açtık. PTT olarak bu geleneği yaşatmak amacıyla böyle bir kampanya başlattık.” dedi
Sergiye, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve şube müdürleri, Antalya PTT Başmüdürü Nurgül Altınöz, PTT İşletme Müdürü Atila Kudun, Antalya Müftüsü Osman Artan, Türk Telekom Antalya Bölge Müdürü İrfan Yıldız, Antalya Bilim Üniversitesi yetkililerinin yanı sıra çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Sergi, 20 Nisan'a kadar gezilebilecek.

Kaynak : Faruk ÇELİK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...