PKK SON NEFESTE

RAKAMI SOYLU VERDİ: SADECE 95 KİŞİ KATILDI

Güncel 23 Kasım 2018 16:26
PKK SON NEFESTE
-A +A

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörizmle mücadele çalışmaları dolayısıyla bu yıl terör örgütüne katılımının 95 kişide kaldığını belirterek, "2015'te bu rakam 3 bin 881'di. Bu gelişme kesinlikle tesadüf değildir" dedi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te bulunan bir otelde ‘Biz Anadoluyuz' Projesi’nin kapanış törenine katılarak, projeye ev sahipliği yapan turizmcilerle kahvaltıda bir araya geldi.

"40 YIL ÖRGÜ ÖRMÜŞLER"
Terörle mücadelenin zaman, emek ve aynı zamanda sabır isteyen bir alan olduğunu söyleyen Bakan Soylu, "Bazen bazı arkadaşlarımız çok aceleci davranıyorlar. Hemen her şey bitsin istiyorlar. Arkadaşlar 27 Kasım 1978 yılında PKK kuruldu. Tam 40 yıl. 40 yıl örgü örmüşler. Dışarının bize kurduğu oyunlar üzerinden örgü örmüşler. Terörizmle mücadelede o örgü kadar örgü örmezseniz sonuç almakta zorlanırsınız. Öyle kolay değil. Biz dünyanın en kıymetli arazisinin üzerinde oturuyoruz. Herkesin gözü var. Herkes bir İstanbul olsun istiyor. Kendilerinde olmazsa bizdekinin kıymetini heder etmeye çalışıyor."

"BİZİM DE HEYECANA İHTİYACIMIZ VAR"

Gerekli tedbirlerin alındığını dile getiren Soylu, tedbirleri atacakları adımları bütünleştirmeye çalıştıklarını vurguladı. Doğu ve Güneydoğu’da huzur olduğunu söyleyen Soylu şu ifadelere yer verdi:
"400 milyon civarı alt yapı yaptık. En son asfaltı bağlamak zorundaydık. Geçen gece şimdi yolu bitirdiler. Bizim de heyecana ihtiyacımız var. Bizim de biten bir iş üzerinden yorgunlukları atmaya ihtiyacımız var. Gençlik merkezlerimiz, spor merkezleri, kadın merkezlerine kadar. Kimisi sanat, kimisi spor."

"TERÖRİZMLE MÜCADELE ALANINDA ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATTIK"

Bakanlık olarak terörle ilgili çok ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydeden Soylu, "Terörizmle mücadele alanında çok ciddi adımlar attık. Özellikle terör örgütüyle doğrudan iltisakı olan belediyelere görevlendirme yaparak bu belediyeleri yeniden hizmet üreten hale getirdik. Millet bize niçin bu görevleri verdi? Buna karşı tepki koyamazsak niçin bu görevi yapıyoruz? Niye kanuna bu yetkileri verdi? 161 tane kadın kültür merkezi, 442 gençlik, kültür ve spor merkezi, 2 bin 644 çocuk oyun parkı, 5 bin 191 kilometre içme suyu şebekesi ve daha bir sürü çalışma yaptık. Orada normal ve çağdaş bir yaşam tesis ettik" diye konuştu.

"2015’TE BU RAKAM 3 BİN 881 KİŞİYDİ"
Bu yıl terör örgütüne katılımın sadece 95 kişi olduğunu ve son 30 yılın en düşük seviyesinde olduğunu belirten Bakan Soylu, "Nasıl bir gelişme gösterildiği daha iyi anlaşılsın diye söylüyorum. 2015’te bu rakam 3 bin 881 kişiydi. Bu gelişim kesinlikle bir tesadüf değildir ve bunun en önemlisi alt yapısı bizim terörizmle mücadele hamlelerimizdir. Bunlardan bir diğeri ikna çalışmalarımızdır. 2018 yılında teslim olan 343 teröristin 146’sı ikna yöntemiyle dağdan indirilmiştir" dedi.

‘Biz Anadoluyuz Projesi’yle ilgili konuşan Bakan Soylu, "Doğu ve Güneydoğu illerinde terörden etkilenen, bir takım imkansızlıklar nedeniyle şehir dışında çıkamayan 15 yaş altı 50 bin çocuğumuzu ülkenin diğer bölgelerinde belirlemiş olduğumuz kardeş illerde 3’er günlük gezilere gönderelim dedik. Hatta bir de bunun batıdan doğuya ayağını planladık. Hayatında hiç doğuya gitmemiş batıdaki evlatlarımıza da doğunun güzelliklerini göstermek istedik. Tabi bu sayı 50 bin olarak planlamıştık. Sonrasında uygulamaya geçince 49 bin doğudan batıya, 2 bin 500’de batıdan doğuya olmak üzere toplamda 51 bin 500 sayısına ulaştık. Şimdi de inşallah bu sayının üzerine 797 öğrenci, 66 görevliden oluşan toplam 863 kişilik bir grup daha ilave ediyoruz. Bu kafilede Tunceli, Şırnak ve Batman’dan gelecek olan evlatlarımızı inşallah İstanbul ve Çanakkale’de misafir etmiş olacağız" ifadelerini kaydetti.

"BENİM DE FERYADIM OLDU"

Uyuşturucu ile de mücadele ettiklerini kaydeden Soylu, "Bir söz söyledim bana çok kızdılar. Neredeyse memleketin bir takım entellektüel simaları 'Bir İçişleri Bakanı böyle mi konuşur?' diye beni eleştirdiler. Ne demiştim? Polisimize, jandarmamıza 'eğer okulun önünde uyuşturucu satışını görürseniz ayaklarını kırın' demişim. Niye demişim. 2014 yılında doğrudan uyuşturucudan ölenlerin sayısı 288, 2015 yılında 520, 2016 yılında 920, 2017 yılında ise 941. Benim de feryadım oldu. Bu yıl Eylül ayı itibarıyla Adli Tıp'ın verdiği rakam 228. Eğer biz bu dikine giden treni 940'lardan 500, 600'lere indirebilirsek bir şeyi kırmış olacağız. Bu da yeter mi? Hayır. Bizim rehabilitasyon köylerine ihtiyacımız var. Tıpkı 'Biz Anadoluyuz' projesinde olduğu gibi aynı iklimi oluşturmak zorundayız" şeklinde konuştu.
Bakan Soylu'nun konuşmasının arsından projeye destek veren turizmcilere plaket veridi.

BAKAN SOYLU, SEMPOZYUMDA KONUŞTU
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Araştırmaları Merkezi tarafından Antalya'da düzenlenen 'Doğu Akdeniz'den Basra'ya Krizler ve Düzen' temalı 3. Uluslararası Güvenlik Sempozyumu'na katıldı. Sempozyuma, Bakan Soylu'nun yanı sıra Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Polis Akademisi üyeleri de katıldı.
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Bakan Soylu, Türkiye'nin dünyada terörden en çok etkilenen 10 ülke listesinde 9'uncu sırada yer aldığını söyledi. Yılbaşından beri yakaladıkları kaçak göçmen sayısının 234 bin 443 olduğunu belirten Soylu, PKK terör örgütünün yanı sıra DEAŞ, FETÖ ve aşırı sol terör örgütleri ile de mücadele ettiklerini söyledi. Bakan Soylu, telefonu her çaldığında ya bir kaçak göçmen operasyonu ya 3000 metre rakımda teröristlerle çatışma yaşandığı ya da ölümcül bir sentetik uyuşturucunun okullarda dağıtılmak üzereyken son anda yakalandığı haberi aldığını söyledi.

'ERDOĞAN OLDUĞU SÜRECE BİZE RAHAT YOK'

Bu coğrafyada özellikle kendilerine rahat olmadığını dile getiren Bakan Soylu, "Bizim pozisyonlarımızda olan kişilere, ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu sürece de rahat yoktur. Eğer tarihler boyunca üzerimize örülen örgülere tabiyseniz problem yoktur. Ne zaman büyüme hamlesi ortaya koyduk, bizi daralttılar. Demokrasiyi kucaklamaya çalıştık, aynı sınıfta olmayalım diye ayağımıza takmadıkları çelme kalmadı. 2- 3 bin dolarda bize patinaj yaptırdılar. Ne zaman bir hamle attıysak, bizi kendi içimizde hep tıkanan labirentlere mahkum ettiler. Sadece gelir seviyemizi 3 kat artırmadık, zihni haritamızı katlarca artırdık. Ekonomik, demokrasi, dünya ile adalet ve hakkaniyet konusunda söz söyleyebilecek konuma Türkiye kolay gelmedi. Bunu kaybetmek kolaydır, muhafaza etmek, korumak zordur" dedi.
Riskler olmaya devam edeceğini dile getiren Bakan Soylu, İstanbul'da yaşanan ve uluslararası boyutu bütün dünyayı etkileyen Cemal Kaşıkçı cinayetine Türkiye'nin sessiz kalmadığını söyledi.

'TESLİM OLAN BİR TÜRKİYE TABLOSU ARTIK YOK'

Soylu, şu anda cezaevinde bulunan ve bu ülkenin başına yıllardan beri bela edilen PKK terör örgütünün sözde elebaşısının kendi değerlendirmelerinde Afrin'i kendi rüyası olarak ortaya koyduğunu söyledi. Bunların tesadüf olmadığını belirten Soylu, şöyle devam etti:
"İkinci hamlesi ile Afrin'den Türkiye'ye daraltan bir yöneliş ortaya koyacaklardı. Türkiye, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı ile huzur iklimini oluşturmaya çalışarak dünyaya mesaj vermiştir. Biz bunu yaparken müttefikimiz ABD terör örgütleriyle işbirliği yapmaktadır. Terör örgütü PYD ile işbirliği içindedir. Bunlar kolay tasarlanacak işler değildir. Önümüzdeki riskleri öngörmek zorundayız. Türkiye'de ırk, etnik mezhep ve siyasal düşünce açısından, farklılıklarımızı bir fay hattı üzerinden tetiklemeye çalışanlar, teslim olan bir Türkiye tablosu artık yok."

ABD'YE YÜKLENDİ
ABD'yi de eleştiren Bakan Soylu, "ABD'nin sözde Türkiye'deki iki elçisi, iki vilayetimize giderek oradaki terör örgütünün siyasi kolu olan siyasi parti mensuplarıyla oturup, 'Siz bana anlatın, anlattıklarını Pentagon'a ileteceğim' diyen bir aymazlık ortaya koymuşlardır. Daha yeni, 15 gün önce. Arkadan terör örgütünün 3 yöneticisini yüzümüze baka baka, pişkin pişkin 'Biz bunların terör örgütünden aranma kaydını ortaya koyuyoruz' diye bir anlayışı yutturmaya çalışıyor. Sadece o kadar mı, henüz bir ay geçmedi, terör örgütü ile beraber Irak-İran hattında petrolün yüzde 75'i benim olacak, yüzde 25'i senin olacak pazarlığını yaptılar. Bir gram aklım varsa bir şey biliyorum, ABD, Suriye- Irak hattını terör laboratuvarına döndürmüştür."

278 BİN 139 SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ
Türkiye, İran ve Rusya'nın bölgeyle ilgili ortaya koyduğu işbirliğini, hem gelişim süreci açısından hem de sonuçları açısından çok umut verici bulduğunu ifade eden Süleyman Soylu, bu üç ülkenin uzlaşma zemini oluşturmaya çalışmasının, Ortadoğu ile ilgili umut verici olduğunu söyledi. Bu gayretin ilk meyvesini İdlib'de görmeye başladıklarını aktaran Bakan Soylu, şöyle devam etti:
"Suriye ve Irak'ta yerleşik devlet düzeninin yeniden oturtulması, yeni anayasal düzenin kurulması için uluslararası alanda ciddi çabalar söz konusudur. Bir iletişim kanalı kurulmuştur. Yavaş da olsa süreç işlemektedir. Terör örgütlerinin bitirilmesi yönünde atılan her adımın sahada barış ve huzura yansımalarını görmekteyiz. Türkiye'nin gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları sonrasında oluşan güvenli ortam sayesinde 278 bin 139 Suriyeli ülkesine geri dönmüştür. Buradan anlaşılıyor ki insanlar eski yaşantılarına dönmek istiyor ve eğer bu insanların güvenlik endişesi ortadan kalkarsa hızlı bir normalleşme sürecine girilecektir."

KAÇAK SİGARADA ORAN DÜŞTÜ
Türkiye'nin etrafındaki tehlikeler nedeniyle ciddi önlemler aldığını belirten Soylu, iyi sonuçlar aldıklarını aktardı. Bakan Soylu, "2016 yılında Türkiye'de tüketilen kaçak sigaraların oranı yüzde 20 idi. Terör örgütü bundan çok miktar pay alıyordu. Ne kadar illegal örgüt varsa bundan payını alıyordu. Bugünkü rakam yüzde 6" dedi.

'TÜRKİYE SİYASİ CAZİBE MERKEZİ OLDU'
Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz-Basra arasındaki ülkeler içinde, meşale ülkelerden birisi olduğunu aktaran Bakan Soylu, "Türkiye'nin çizgisi, doğru bir çizgidir. Anlayışı doğru bir anlayıştır, daha da güzeli, bu çizgiyi paylaşan ülkelerin sayısı, yoluna terörle devam etmek isteyen ülkelere karşı giderek artmaktadır. Türkiye sadece ekonomik anlamda değil, siyasi anlamda da bir cazibe merkezi olmaya başlamıştır. Bu durumun dünyanın geleceği için umut olduğuna inanıyorum" dedi. 

Kaynak : DHA, İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...