Piyano Festivali başlıyor

Sanatseverlerin her yıl heyecan ve merakla beklediği 19’uncu Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 1-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde dünyaca ünlü 285 müzisyen, müzikseverlerle buluşacak.

Kültür-Sanat 28 Ağustos 2018 17:33
Piyano Festivali başlıyor
-A +A

Sanatseverlerin her yıl heyecan ve merakla beklediği 19’uncu Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 1-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalde dünyaca ünlü 285 müzisyen, müzikseverlerle buluşacak.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 1-9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 19’uncu Uluslararası Antalya Piyano Festivali'nin tanıtım toplantısı yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in yanı sıra toplantıya festival sanat yönetmeni Gürer Aykal, festival koordinatörü Dilaver Tanık, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü İbrahim Sezer, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Abdurrahman Çelik katıldı. Festivalde dünyaca ünlü 285 müzisyen, müzikseverlerle buluşacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  Antalya’nın her noktada lider olması gerektiği noktasında çalıştıklarını ifade ederek,  “Bu yıl 19’uncusu düzenlenen ve geleneksel hale getirilerek uluslararası bir boyut kazanan Antalya Piyano Festivali, gençlik çağını geride bırakarak olgunluk evresine giriyor. Antalya’yı kültür ve sanatın başkenti yapma yolunda emin adımlarla ilerlerken, bu hedefimize en büyük katkıyı sağlayan festivallerimizden biri şüphesiz Uluslararası Antalya Piyano Festivalidir” dedi.
 
19 YILDA BİNLERCE SANATÇI
Antalya’nın turizmde, tarımda başkent olduğunu ifade eden Türel, “Sporun da başkenti olması için çalışıyoruz. Antalya kültür ve sanatın başkenti noktasında önemli gelişmelere tanıklık ediyor. Bu kapsamda bu yıl piyano festivalinin 19’uncusunu gerçekleştiriyoruz. 2001 yılından bu yıla kadar her yıl gelişen piyano festivali kentimizin marka değeri haline geldi. Bunu önemsiyoruz. Antalya’nın uluslararası sanat şehri kimliğini bu festivalle pekiştiriyoruz. Uluslararası Piyano Festivali her yıl sanatseverlerin merak ve heyecanla beklediği bir etkinlik haline geldi” diye konuştu. Festivale katılım biletlerinin yüzde 60’ından fazlasının bittiğini ifade eden Türel, festivale katılım noktasında gençler ve çocukları önemsediklerini anlatarak, “Bizim kültür ve sanat etkinliklerimizin hedefinde gençlerin sanata, kültüre, müziğe teşvik edilmesi büyük önem arz ediyor. Kültür, sanat ve sporla ilgilenen çocuk dünyanın tehlikelerinden de uzak duruyor” diye konuştu.
 
SANATIN DA BAŞKENTİ
Konuşmasının bir bölümünde piyanoya ilgisinin nasıl başladığını katılımcılarla anlatan Türel, “Lise birinci sınıfta arkadaşım biri piyanonun başına geçti ve çok iyi çaldı. Ona imrendim ve özendim. O dönemde karnesi başarılı gelen öğrencilere aileler hediye alırdı. Ben de hemen eve gelip, bu dönem takdir alırsam hediye olarak piyano istediğimi söyledim. Takdir aldım ve hediye olarak ailem piyano aldı. Piyanoya bu vesileyle başladım” dedi. Başkan Türel, 285 müzisyenin müzikseverlerin karşısına çıkacağını aktararak, kendisini ise en çok Uluslararası Antalya Piyano Festivali Akademisi Genç Yetenekler Piyano Yarışması’nın heyecanlandırdığını dile getirdi.  Türel, yarışmanın kazananlarının 4 Eylül akşamı AKM Aspendos Salonu’nda Gürer Aykal şefliğinde, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konser vereceğini bildirdi. Türel, festivale yabancı turistlerin de katılım gösterebilmesi için tarihi, turizmde doluluğun devam ettiği Eylül ayı başına çektiklerinin altını çizdi.
 
GÜRER AYKAL: ŞANSLIYIM
Antalya’da 1-9 Eylül tarihleri arasında müzik şöleni yaşanacağına dikkati çeken Türel, gelecek yıllarda etkinliklerin ilçelerde de yapılması için çalışacaklarını ifade etti. Festival Sanat Yönetmeni Gürer Aykal ise, bu festivali piyanist bir başkan sayesinde yapabildiklerini belirterek, “Antalya’da Türkiye duymadan birçok piyanisti siz duydunuz. Genç piyanistler artık dünya sahnesine çıkıyorlar. Antalya genç yeteneklere ev sahipliği yapıyor. Şanslıyım çünkü siz piyanist bir başkansınız. Antalya bu güzelliklere layık” diye konuştu. Festival, 1 Eylül Cumartesi günü, İspanya’nın önemli Flamenko sanatçılarından Laura De Los Angeles’in vereceği konserle başlayacak. Vokal performansını, piyano ve dans gösterisiyle ile zenginleştirerek tutkulu bir dünyanın kapılarını aralayan sanatçı festival kapsamında ilk kez Türkiye’de olacak. 19’uncu Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde gerçekleşecek tüm etkinlikler boyunca 285 müzisyen Antalyalı müzikseverlerin huzuruna çıkacak.
 

GENÇ YETENEKLER DÜNYAYA AÇILIYOR
Organizasyon, dünyaca ünlü sanatçıların müzikseverlerle buluşmasının yanında genç yeteneklerin desteklenmesi noktasında da çok önemli bir görev üstleniyor. Festival bu yıl, 2-3 Eylül tarihlerinde “Uluslararası Antalya Piyano Festivali Akademisi Genç Yetenekler Piyano Yarışması’na sahne olacak. Gürer Aykal başkanlığındaki jüri üyeleri, Türkiye’nin genç piyanistleri ile buluşacak ve yetenekli gençleri belirleyecek. Yarışmanın kazananları ise; 4 Eylül akşamı AKM Aspendos Salonu’nda Gürer Aykal şefliğinde, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konser verecek.
 
  
Festival programı ise şöyle:
•1 Eylül 2018, Laura De Los Angeles ’Piano Flemenco ‘Mar de Esperanza’ Saat: 20:30 AKM Aspendos Salonu
•2 Eylül 2018, Uluslararası Antalya Piyano Festivali Akademisi Genç Yetenekler Piyano Yarışması 1. Gün AKM Perge Salonu
•3 Eylül 2018, Uluslararası Antalya Piyano Festivali Akademisi Genç Yetenekler Piyano Yarışması 2. Gün AKM Perge Salonu
•4 Eylül 2018, Saat: 20:30 Uluslararası Antalya Piyano Festivali Akademisi Genç Yetenekler Piyano Yarışması Konseri – Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Gürer Aykal, AKM Aspendos Salonu
•5 Eylül 2018, Saat: 20:30 ‘Kamuran Gün Demir Anısına’ Kenan Tatlıcı – ‘Resital’ AKM Perge Salonu
•6 Eylül 2018, Saat: 20:30 Ivan ‘Melon’ Lewis&The Cuban Swing Express ‘Cubaing Forever’ Sahil Antalya Yaşam Parkı
•8 Eylül 2018, Saat: 20:30 Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Solist: Fahir Atakoğlu ‘Film Müzikleri Konseri’ AKM Aspendos Salonu
•9 Eylül 2018, Saat: 20:30 Dhafer Youssef ‘Diwan of Beautyand Odd’ AKM Aspendos Salonu

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...