PAYLAŞMANIN TAM VAKTİ

MÜFTÜ ARTAN: HEMEN VERİN, BAYRAMI BEKLEMEYİN

Güncel 22 Mayıs 2018 17:30
PAYLAŞMANIN TAM VAKTİ
-A +A

Antalya Müftüsü Osman Artan, fitresini çevresindeki ihtiyaç sahiplerine verecek olan vatandaşların Ramazan Bayramı’nı beklemesine gerek olmadığını belirterek, dileyen vatandaşların fitrelerini peşin olarak da ödeyebileceklerine dikkat çekti.

İslam’da, varlıklı olanların Ramazan ayı içinde yoksullara vermesi dince buyurulan miktarı belirli sadaka anlamına gelen fitre, 2018 yılında Diyanet yetkilileri tarafından açıklandı. Fitre sayesinde her Müslüman azda olsa yardımda bulunmanın sevincini yaşıyor.

RAMAZAN PAYLAŞTIKÇA GÜZEL
Antalya Müftüsü Osman Artan, asgari ücret geçim standardı ve gıda fiyatları gibi kriterler ile bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınarak, bu yıl Sadaka-ı Fıtır miktarının 19 TL olarak belirlendiğini, sadaka-ı fıtrın ayni olarak ödenebileceği gibi, nakden de ödenebileceğini söyledi. Belirlenen bu miktar asgari bir miktar olup, ideal olanın ise kişinin yaşam standartlarına göre, ailesinde günlük olarak kişi başına düşen harcamalarına karşılık gelen bir meblağın verilmesi olduğu tavsiyesinde bulunan Müftü Osman Artan, "Hali vakti yerinde olan Müslüman kardeşlerimizin fitrelerini vermesi gerekiyor" dedi.

HEMEN VERİN BAYRAM'I BEKLEMEYİN
Fitre ve zekâtların Ramazan ayı içerisinde verilmesinin daha hayırlı olacağını aktaran Müftü Osman Artan, şu ifadeleri kaydetti:
"Fitre, bayram sabahı bedenimizin bir zekatı olarak üzerimize vacip olur. Dolayısıyla bayram sabahına erişmiş olmanın bir göstergesi olan fitreyi veririz. Ama bu fitreyi bayramdan önceki günde fakirin ihtiyaçlarını karşılaması bakımından, Ramazan'daki ya da bayramdaki ihtiyaçlarını karşılaması bakımından peşin olarak Ramazan içerisinde vermekte de bir sakınca yoktur. Fitre 19 lira olarak belirlendi ancak üzeri verilebilir ama asgarisi 19 liradır" dedi.

ORUÇ FİDYESİNDE ALT SINIR 19 TL
 Oruç tutamayanların ise fidye vereceğini belirten Antalya Müftüsü Osman Artan, fidyenin de alt sınırının da 19 lira olduğunu ve oruç tutulmayan gün başına ödenmesi gerektiğini kaydetti. Müslümanların Ramazan Ay'ında verecekleri zekâta da dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Müftü Osman Artan, 80,18 gram altın, 200 dirhem gümüş veya buna tekabül eden bir para üzerinden bir yıl geçtiği zaman zekatın farz olduğunu belirtti.

“ZEKÂT, FAKİRİN HAKKIDIR”

Zekâtın fakirlere ve yoksullara verilmesiyle toplumda sosyal adalet ve dengenin korunmuş olacağın vurgulayan Müftü Artan, sözlerine şöyle devam etti:
“İslam, kardeşliğin tesisini sağlar. Bu sayede toplumda güven oluşur. Fakirin gözü zenginin malında olmaz. Zekatta hem Allah'ın hakkı var, hem de kul hak vardır. Allah'ın hakkı var. Çünkü Allah onu emretmiş, farz kılmıştır. Kul hakkı vardır. Çünkü kul kazancının bir kısmını hali vakti yerinde olmayan insanlara vermek zorundadır. Bir kişi zekatını vermediği durumda hem Allah'ın, hem de kul hakkını yemiş oluyor. Bu dünya bir imtihan yerdir. İnsanlar daima bunu düşünmek zorundadır. Görevlerini her gün yapmaları gerekmektedir."

ZEKÂT VERME ADABI
Zekat ve fitrenin Müslümanlar için büyük bir önem taşıdığını anlatan Artan, fitre ve zekat verilirken yakın akrabalardan başlanılmasını tavsiye etti. Artan, zekatın, fakirlere, yetimlere, yolda kalmışlara, borçlulara verilebileceğini ve toplumda sosyal dengeyi, barışı ve güveni sağlayacağını belirtti.
Müftü Artan, vatandaşların zekat tutarlarının hesaplanmasında müftülükten yardım alabileceklerini de sözlerine ekledi.


FITIR SADAKASI (FİTRE) NEDİR?
Fıtr sözlükte “Orucu açmak”, fitre de “Yaratılış” anlamına gelir. Buna “Fıtır sadakası” denir ki, fıtrat sadakası, yani sevap için verilen yaratılış atıyyesi demektir. Dini bir terim olarak şöyle tanımlanır: Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

 

ORUÇ FİDYESİ NEDİR?
Fidye, bir kimseyi bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarmak için ödenen bedel demektir. Dinî bir terim olarak ise, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedeli ifade eder.
 

 
 

Kaynak : Faruk ÇELİK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...