ÖMRÜMÜZ RAMAZAN

ÖMRÜMÜZ RAMAZAN ÂHİRET BAYRAM OLSUN

Güncel 13 Haziran 2018 15:34
ÖMRÜMÜZ RAMAZAN
-A +A

Yaklaşan Ramazan Bayramı sebebiyle açıklamalarda bulunan Antalya Müftüsü Osman Artan, bayramların aynı zamanda, toplumsal başarıların elde edildiği önemli olayların sonucunda ortaya konulmuş günler olduğunu dile getirerek
On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in artık son günlerini yaşıyoruz. Milyarlarca Müslüman Ramazan ayının bitmesine üzülürken diğer yandan da Ramazan Bayramı'na kavuşacakları için de mutlular. Yaklaşan Ramazan Bayramı sebebiyle bir açıklama yapan Müftü Osman Artan, “Bayramların toplumların milli birlik ve beraberlik duygularının zirveye çıktığı müstesna zaman dilimleridir" dedi.

BAYRAM KARDEŞLİK GETİRSİN
İslâm alemi olarak önümüzdeki Cuma günü mübarek Ramazan Bayramı’na kavuşacaklarını belirten Müftü Artan, İnsanların bayram günlerini kendilerini yalnızlaştırdıkları sıradan tatil günleri olarak görmemesi gerektiğinin altını çizerek, bayramların aynı din ve inancın neşesinde insanları birleştiren, yürekleri bütünleştiren, kardeşliği pekiştiren, kırgınlıkları tamir eden ilahi armağanlar olduğunu ifade etti.

KARDEŞLİK DUYGULARI DAİM OLSUN
Bayramların barışmak, kucaklaşmak ve yardımlaşmak olduğuna değinen Artan, “Yaşanan bütün acıların, sıkıntıların, yoklukların, terör gibi üzücü olayların son bulmasını, bayramın insanlığa hayırlar getirmesini, kardeşliğin tüm coğrafyada hâkim olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Allah’ın yardımıyla yaşadığımız acıların üstesinden gelecek, huzura ve sükûna yeniden kavuşacağız” dedi.
Bayramların aynı zamanda, toplumsal başarıların elde edildiği önemli olayların sonucunda ortaya konulmuş günler olduğunu vurgulayan Antalya Müftüsü Osman Artan, şöyle konuştu:

“MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİN SEMBOLÜ”
Efendimizin, ’Evveli rahmet, ortası mağfiret sonu cehennemden kurtuluş’ diye tarif ettiği mübarek Ramazan ayının rahmet ortamında, nefsimizin en büyük istek ve arzularına engel olduk. Böylece büyük bir başarı elde ettik. Kazandığımız bu başarının sonunda bayram yapmaya hak kazandık. Bayram, bu başarıyı elde edenlerin bayramıdır. Bayramlar, toplumların milli birlik ve beraberlik duygularının zirveye çıktığı müstesna zaman dilimleridir. Bayramlar, toplumsal başarıların elde edildiği önemli olayların sonucunda ortaya konulmuş günlerdir. Ramazan Bayramı da; biz Müslümanların oruç, zekat, fıtır sadakası, teravih namazı gibi ibadetleri ve diğer dini vazifeleri yerine getirmede, Kur’an-ı kerimle adeta yeniden buluşmada göstermiş olduğumuz başarının bayramıdır.

KIRGINLIKLARI BİR KENARA BIRAKIN
Ramazan bayramı boyunca, evlerden evlere barış taşınacak, müjdeler götürülecektir. Bugün her bir Müslüman Kur’an’dan bir ayet gibi kalbini, gönlünü, sevgisini diğer Müslüman kardeşine götürecek, yüzleri Kur’an neşesi saracak, dargınlık ve kırgınlıklar ortadan kalkacak, küslükler son bulacaktır. Ahirete irtihal edenlerimiz unutulmayacak, milletimizin birlik ve bütünlüğü, ülkemizin dirlik ve düzeni için bu topraklara canlarını ekerek, kanlarıyla sulayarak vatan yapmış aziz şehitlerimiz fatihalarla, dualarla rahmet, minnet ve şükranla yad edilecektir. Ramazan ayı boyunca elde ettiğimiz ahlaki erdemler, insani ve İslami değerler bayramdan sonra da korunacak ve muhafaza edilecektir.
Aziz milletimizin ve bütün inananların mübarek Ramazan Bayramını kutlar, İslam aleminde, gönül coğrafyamızda akan kan ve gözyaşlarının dinmesine, insanlığın huzur ve barışına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim"
Yıldız ÇİÇEK, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...