Ölmeden önce YASA

İstanbul’da Dr. Fikret Hacıosman’ın hastası tarafından öldürülmesinin ardından ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ yeniden gündeme gelirken, Antalya’daki bir grup doktor, yasanın çıkarılmasını talep ettiler

Güncel 10 Ekim 2018 17:04
Ölmeden önce YASA
-A +A

İstanbul’da Dr. Fikret Hacıosman’ın hastası tarafından öldürülmesinin ardından ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ yeniden gündeme gelirken, Antalya’daki bir grup doktor, yasanın çıkarılmasını talep ettiler.

Antalya Tabip Odası üyeleri sağlık alanında artan şiddet olaylarını protesto etmek için Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya geldiler. Sağlık emekçilerine diğer sendika ve oda temsilcileri de destek verdiler. İstanbul'da Dr. Fikret Hacıosman'ın hastası tarafından öldürülmesinin ardından, son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddeti protesto eden sağlık çalışanları, Sağlıkta Şiddet Yasası'nın çıkartılmasını talep etti.

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI’NI İSTİYORUZ
Antalya Tabip Odası adına basın açıklamasını okuyan Dr. Naci İşoğlu, yaptığı açıklamada, Türk Tabipler Birliği’nin çağrısı üzerine ülkenin dört bir yanında hekimler olarak ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması için toplandıklarını söyledi. Sağlıkta Dönüşüm Programını eleştiren Başkan İşoğlu, “İlk günden itibaren yetkilileri uyardık; yine uyarıyoruz. Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçin. Sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerinizden vazgeçin” dedi.
Her sabah işe gitmek için evden çıkıp, işyerinde şifa vermek için çabaladıkları insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmediklerini belirten İşoğlu, şöyle konuştu:

ÖLÜMLERİ BEKLEMEYİN, YASAYI ÇIKARIN
"Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulanmaya başlamasından bu yana sağlık alanında giderek artan şiddet olayları, artık dayanılmaz bir noktaya geldi. 2005 yılında lstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycı hocamızın bir hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçte, bugüne kadar 12 meslektaşımızı haksız yere uğradıkları saldırılar ve Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın yol açtığı çarpıklıkların oluşturduğu tükenmişlik nedeniyle yaşamlarına son verdikleri için kaybettik. Beyaz Kod uygulaması ve TBMM’de Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun rapor hazırlaması gibi girişimler bu dönemde oldu. Ama bu hekimlerin öldürülmesini önlemeye ve sağlık alanında şiddetin azalmasına yetmedi. Biz hekimler buna tahammül etmeyeceğiz Bunu kabul etmeyeceğiz. Sağlıkta Şiddet Yasası’nın hemen şimdi çıkarılmasını istiyoruz."

Kaynak : Serçin ÇILDIR, Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
O aileye hapis şoku

O aileye hapis şoku

18:35 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...