Öğrencilerin elektronik arkadaşlığı

Antalya Hüseyin Ak Ortaokulu yetkilileri öğrencilerin, ‘Öğretmenim biz İngilizce öğreniyoruz ama yabancılar da Türkçe öğreniyor mu?’ merakı üzerine ‘Emate Translator’ isimli bir telefon uygulaması hazırladı

Eğitim 17 Ekim 2018 14:57
Öğrencilerin elektronik arkadaşlığı
-A +A

Antalya Hüseyin Ak Ortaokulu yetkilileri öğrencilerin, ‘Öğretmenim biz İngilizce öğreniyoruz ama yabancılar da Türkçe öğreniyor mu?’ merakı üzerine ‘Emate Translator’ isimli bir telefon uygulaması hazırladı.

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan Hüseyin Ak Ortaokulu, 2016 senesinde Avrupa Birliği Ulusal Ajansı’na hibe desteği için başvuruda bulundu. Okul yönetimi bir ilki gerçekleştirdi ve çıkan destek sayesinde ‘Emate Translator’ isimli bir telefon uygulaması çıkardı. Türkçe seslerin öğrencilere ait olduğu çeviri uygulamasında, Türkçe ‘Acıktım’, ‘Susadım’, ‘Ne kadar?’, ‘Nasılsın?’ gibi günlük ifadeler yer alıyor. Avrupa Birliği’nden kalite belgesi alan uygulama, 7 dili kapsıyor. Uygulama yeni gelen ülkelerin dilleri de eklenerek, 12 dil seçeneğine sahip olacak.

Okula Erasmus+E-Mate projesi çalışma programı çerçevesinde 4 ülkeden 13 öğrenci, 12 öğretmen geldi. Okula gelen yabancı öğrenciler ve öğretmenler Türkçe derslerine katılarak, Türkçeyi öğrenmeye çalışıyor. Aynı zamanda isteklerini söylemek için Emate Translator uygulamasındaki sesleri dinleyerek, tekrar ediyor. Öte yandan okulda 4 adet Avrupa Birliği projesi yürütülüyor.

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...