Öğrencilere tarım semineri

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi “Bahçe Bitkileri Sektörel İlişkiler Seminerleri” kapsamında Dr.Öğretim Üyesi Halil Demir tarafından hazırlanan "Tarım Sektörü’nün Ziraat Mühendisinden Beklentileri" konulu bir seminer verildi

Eğitim 15 Ekim 2018 15:47
Öğrencilere tarım semineri
-A +A

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi “Bahçe Bitkileri Sektörel İlişkiler Seminerleri” kapsamında Dr.Öğretim Üyesi Halil Demir tarafından hazırlanan "Tarım Sektörü’nün Ziraat Mühendisinden Beklentileri" konulu bir seminer verildi.

E-Z Tohumuculuk Firmasının sahibi Zir.Müh. Zekai İlter’in katıldığı seminere Bahçe Bitkileri, Tarım Ekonomisi ve Tarımsal Yapılar-Sulama Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri yoğun ilgi gösterdiler. Açılış konuşması yapan Öğr.Üyesi Demir, Zir.Müh.İlter’in yetiştiricilikten, zirai ilaç bayiliğine, tohum ithal edip satmaktan, fideciliğe ve en sonunda yerli tohum ıslahı alanlarında büyük bir tecrübeye sahip olduğunu, tarımsal faaliyetlerini vatan ve millet aşkıyla yaptığını belirtti.

BU GURUR TÜRKİYE’NİN

İlter, serada ilk defa damla sulama sisteminde öncülük yaptıklarını, kanserojen hormon kullanımının önüne geçmek için yeni nesil hormon üretimini sağladıklarını, hazır fide üretimini ortaklarıyla birlikte ilk defa kendilerinin gerçekleştirdiğini söyledi. İlter, “Ülkemizde yola dayanımı yüksek sert domates çeşitlerini ilk defa satarken bir gün yerli tohum üretimi gerçekleştirmeyi düşledik. Nihayetinde şuanda farklı ülkelere yerli hibrit sebze çeşitleri satan bir firma haline geldik. Sebze ıslahında amacımız belirli türlerde uzmanlaşmak. Kendi alanında bir numara olan çeşitlerimiz yurt dışından yüksek talepler görüyor. Ülkemiz adına bu gururu yaşıyoruz.” dedi.

NE İSTEDİĞİNİZİ BİLMELİSİNİZ

Türkiye’nin hibrit sebze tohumculuğu açısından önemli bir pazar olduğunu, dünyanın büyük firmaları ile rekabet halinde olduklarını ancak serada yerli hibrit tohum kullanımının %50’lere dayandığını belirten İlter, “Eğer sektöre başarılı olmak istiyorsanız bir amacınızın olması gerekiyor. Ne istediğinizi bilmelisiniz. Çok çalışmalısınız. Bunları yaparsanız mutlaka başarıyı yakalarsınız.” şeklinde konuştu.

Soru-cevap şeklinde devam eden seminer sonrasında Zir.Müh.İlter’e teşekkür edildi.
 

Kaynak : Haber Merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...