Öğrenciler Erasmus’la Karvina şehrine gitti

Özel Güney Fen Bilimleri Anadolu Lisesi öğrencileri, AB/Erasmus Projesi kapsamında Çek Cumhuriyetinin Karvina şehrine giderek, karşılıklı kültürel faaliyetleri tanıttı

Eğitim 11 Nisan 2019 15:45
Öğrenciler Erasmus’la Karvina şehrine gitti
-A +A

Özel Güney Fen Bilimleri Anadolu Lisesi öğrencileri, AB/Erasmus Projesi kapsamında Çek Cumhuriyetinin Karvina şehrine giderek,  karşılıklı kültürel faaliyetleri tanıttı.
 
Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus Programı Okul Ortakları Projesi ile ilgili bilgi veren Özel Güney Fen Bilimleri Anadolu Lisesi Okul Müdürü Birol Orak, “Okulumuz, Özel Güney Fen Bilimleri Anadolu Lisesinin ortaklarındandır. Avrupa Komisyonu/Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe alarak gerçekleştirdiği ‘Ants Of Educatıon/ Eğitim Karıncaları’ isimli 2018-2020 yılları arasında sürdürülecek projenin ilk toplantısını okulumuzda, Avrupa’nın altı farklı ülkesinden gelen öğretmen ve öğrencilerle Çek Cumhuriyetinin Karvina şehrinde tamamlanmıştır. Stratejik okul ortaklıkları kapsamındaki projemiz, Fransa, İspanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve Türkiye’deki okulların öğretmen ve öğrencilerinden oluşmaktadır” dedi.
 
Kültürümüzü tanıttık’
Proje kapsamındaki çalışmalardan bahseden Orak, “Proje ile öğrencilerimiz kendi kültürümüzü en iyi şekilde tanıtarak, başka kültürleri de tanıma fırsatı bulmuşlar, sosyal, dijital, girişimcilik ve yabancı dille iletişim yeterliliklerini geliştirmişler, gelecek yaşamlarına daha iyi hazırlanabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için motivasyon ve girişimcilik duygularını artırmışlardır. Proje kapsamındaki çalışmalar, öğrencilerimizin aynı zamanda Avrupa ülkelerinde var olan ekonomik sorunlar içinde gençlerin işsizlik oranının yüksek bir düzeyde olduğu, iş piyasasında başarılı olabilmek için motivasyonlarının azaldığı, dil yeterliliklerinin eksikliği gibi Avrupa işgücü piyasasındaki engelleri aşmak ve gençlerin girişimcilik olgusunu artırmak için yardımcı olmuştur. Çünkü proje etkinliklerimiz ve çalışmalarımız, onların yaratıcı düşüncelerini geliştirmiş ve sahip oldukları özgür düşünceyle girişimcilik duygusunu aşılayarak bir yaşam yolu oluşturmuştur” diye konuştu.
 
Belediye başkanına ziyaret
Proje kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerle ilgili konuşan Orak, “Atölye çalışmaları, tartışma ortamları, powerpoint sunumları, seminerler, geziler, dramalar, anketler oluşturma ve yürütme, etkinliklerin hazırlanması ve sunulmasının yanı sıra bültenler, mini broşürler şeklinde yürütülmüş ve tüm bu çalışmalar proje web sitesinde ve e-Twinning sayfasında güncel olarak yayınlanmaya başlamıştır. Proje kapsamında ekibimiz, Karvina Belediye Başkanını ziyaret etmiş, bölgedeki kömür madenlerini gezmiş, ulusal yemekler gününde Türk yemeklerinden örnekler sunmuş, yapılan grup çalışmalarında projenin ana temaları üzerinde atölye çalışmaları gerçekleştirmişlerdir. Polonya’da bulunan Avrupa’nın en büyük Nazi esir kampı Auschwitz’e bir ziyaret düzenleyerek 2. Dünya Savaşında yaşananlara tanıklık etmişlerdir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

 
 

Kaynak : Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...