O ŞİMDİ PATRONİÇE

ÖNCE İŞÇİ, SONRA GİRİŞİMCİ, ŞİMDİ PATRON…

Güncel 13 Mart 2018 16:37
O ŞİMDİ PATRONİÇE
-A +A

Bir firmada muhasebe elemanı iken patronluğa yükselen kadın girişimci Rahime Serttürk Derin, başarı kriterlerini anlattı. Antalya’da matbaa ve davetiye sektörüne yeni bir soluk getiren Derin, yeni firması Lavanta Wedding ile insanların mutlu günlerine ortak olmaya devam ediyor.
Antalyasporlu futbolculardan, Kumluca Belediye Başkanı’nın kızına, Yamanlar Tente’den Korkuteli Şişçi İbo’nun kızına kadar birçok ünlü isme davetiye yapan kişi O. Sadece 2017 yılında 700’e yakın çiftin davetiyelerini yaptı. 2018 yılında ki hedefi ise 1000’i aşmak. Hayatında olmaza ve umutsuzluğa asla yer yok. Para kazanmaktan çok müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyor. 5 yıldır Antalya Armony Davetiye’yi eşiyle birlikte başarılı bir şekilde yöneten Rahime Serttürk Derin deyim yerindeyse kabına sığamıyor. Antalya’da matbaa ve davetiye sektörüne yeni bir soluk getiren Derin, yeni firması Lavanta Wedding ile hem görsele hem de gönüllere hitap edeceğe benziyor.

MUHASEBECİLİKTEN PATRONLUĞA UZANAN BAŞARI HİKAYESİ

BU İŞE İLK NASIL BAŞLADINIZ?

Öncesinde bir firmada muhasebeciydim. İnsanlarla konuşmayı, onları dinlemeyi ben çok seviyorum. Bir gün çalıştığım firmada satışta ki arkadaş işi bıraktı. O anda bir müşteri geldi. Yine bu tarzda matbaa ve davetiye üzerine çalıştığım bir yerdi. Ben ne yapacağımı şaşırdım. Müşteriyle konuştukça onda ki samimiyet bana ben de ki samimiyette ona geçti. Ve satışı yaptım. Hatta satıştan sonra işin grafiğini de yaptım. Bir an inanmadılar. Sen nerden biliyorsun dediler. O gün benim dönüm noktam oldu. Daha sonra gelen müşterilere satışları ben yapmaya devam ettim. Çoğu müşterimin ısrarları üzerine kendi iş yerimi açtım.


MÜŞTERİLERİMİN YÜZDE 90’INDAN VERİM ALIRIM

MÜŞTERİLERİNİZİ ELDE TUTMAYI NASIL BAŞARDINIZ? ZOR OLMADI MI?
Müşterilerde çok benimsedi. İlk müşterilerim dükkânıma gelip yalnız başıma çabaladığımı gören müşterilerimdi. Müşteriler müşteri getirdi. Hani derler ya kabına sığamıyorsun. Şimdi ise ikinci bir yeri düşündük. Bir şey satmaktan ziyade müşteri ile diyalog kurmak benim amacım. Bundan dolayı da “Sende ki sıcaklık ve samimiyet bizi buraya getirdi” sözlerini çok duyuyoruz. Benim geri dönmeyen müşterilerim yüzde 10’dur, geri kalan yüzde 90’ından verim alırım.

LAVANTA WEDDİNG HAKKINDA

ANTALYA ARMONY DAVETİYE’DEN SONRA LAVANTA WEDDİNG’İ AÇMAYA NASIL KARAR VERDİNİZ?
Antalya Armony Davetiye’den sonra yoğun istek üzerine Lavanta Wedding’i açmaya karar verdik. Düğün, organizasyon ve kişiye özel tasarımlar yani düğüne dair her şey diyebiliriz. Antalya’da hiç yapılmamış konsepti uygulamak istiyoruz. Davetiye ve showroom üzerine olacak yeni yerimiz. Lazer kesim özellikle nişan, düğün konsepti ve evde yapılan organizasyonlarda özellikle hep sorulan masa kiralama olacak. Lavanta Wedding görsele hitap edecek.

EVLİLİK FUARININ EN YOĞUN STANDI

HER YIL EVLİLİK FUARINA KATILIYORSUNUZ VE BU SENE FUAR NASILDI?
Evet her yıl evlilik fuarına katılıyoruz ve çok büyük ilgi alıyoruz. Bir kere yerimiz en güzel yerlerden birinde. Girişte hemen ortadayız. Bundan sadece biz değil, fuar yöneticileri de çok memnun. Fuarcılarda aynısını söylüyorlar. Siz olmadan biz bu fuarı düşünemiyoruz diyorlar. Fuarda ki sistemim de benim iş yerimde ki gibi aynı. Satıştan çok görsel temalıya yönelik. Biz hep böyle başladık. Böylede gitmeye kararlıyız.

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜNÜN KRALİÇESİ

BAŞARI ÇİZGİNİZİ KORUMAYI NASIL BAŞARDINIZ?
Of olmuyor dediğim olmadı, hiç karamsarlığa da düşmedim. Her sektörde olduğu gibi baltalayan çok firma oluyor. Duruşunu değiştirmeyince ve yaptığı işten emin olunca müşteriye iyi bir şekilde cevap verince zaten gerisi geliyor. En basit örneği nikâh şekerlerinde yaşıyoruz. Biz bu ürünü başka yerde daha ucuza bulduk. Neden siz böyle söylüyorsunuz diye sorulduğunda ya benim ki böyle demiyorum ben. Diyorum ki aynısı mı benimkinin bana onu söyleyin. Benim çiçeğimin aynısı mı? Duruşu, tülü aynısı mı? Yok, duruş aynı değil diyorlar. İşte fark bu diyorum. Ve bir süre sonra müşteri de aynısı olmadığını anlıyor ve sipariş veriyor.

Kaynak : Röportaj: Esra KÖKSAL, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...