MÜSİAD’dan 'Torba Yasa' hamlesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi, Yeni Torba Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, “SGK Teşvikleri ve 6111 Sayılı Teşvik” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Güncel 16 Nisan 2018 16:19
MÜSİAD’dan 'Torba Yasa' hamlesi
-A +A

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi, Yeni Torba Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, “SGK Teşvikleri ve 6111 Sayılı Teşvik” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşma yapan MÜSİAD Antalya Başkanı Ramazan Kalken, MÜSİAD olarak her geçen gün biraz daha büyüdüklerini, üyelerine her zaman bilgi ve birikimlerimizi aktarmak istediklerini söyledi. Kalken, “Son günlerde birçok işverenin gündemini 6111 sayılı Kanun ile getirilen teşvik oluşturmaktadır. Ancak bilgi eksikliği, tespit zorluğu veya uygulama zorluğu sebebiyle, yararlanılmak istenilmesine rağmen birçok kurum tarafından yeterince kullanılmamaktadır. Bu farkındalık ile üyelerimizin teşvik ile getirilen avantajlardan maksimum fayda sağlanması amacıyla, bu haftaki eğitim seminerinde SGK teşvikleri hakkında bilgilendirme yapıldı.” diye konuştu.

“19 FARKLI DESTEK” VURGUSU
Eğitim Seminerine konuşmacı olarak katılan Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı Bünyamin Esen ise, SGK teşvikleri kapsamında 19 farklı desteğin olduğunu dile getirdi. Bünyamin Esen, bu teşviklerin her birinden farklı koşulların yerine getirilmesiyle faydalanılabileceğinin önemine işaret etti. SGK’yla olan işlemlerin ve ilişkileri geçici olarak görülmemesi gerektiğini altını çizen Esen, “Bu bizatihi sürecin yönetilmesi gereken, strateji geliştirilmesi gereken bir alandır. Çok ciddi avantajlar elde edilebiliyor” dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ 31 MAYIS
Kanundaki en önemli bir diğer gelişmenin ise teşviklerin geriye dönük kazanılması ile ilgili olduğunu belirten Esen,”2015 yılında yayımlanan genelge ile daha önce teşvik hakkı olmasına rağmen bilmedikleri için kullanamayan firmalar sonradan vermiş oldukları bildirgelerinde ek ve iptal belgeleri hazırlayarak değişiklik yapabiliyordu, ancak genelgeden sonra bu işlem SGK tarafından reddediliyor ve dava açmak gerekiyordu. Ancak yeni yasa kısa bir süreliğine davasız olarak bu teşviklerin kazanılmasına imkan tanıyor. Fakat süre sınırlı son başvuru tarihi 31 Mayıs” dedi.

‘UZMANIM’ DİYENE GÜVENMEYİN
Teşviklerden yararlanabilmek adına danışmanlık alınmasının önemine vurgu yapan Esen, uzman bilgisinin ve teknolojik olanaklardan faydalanmanın gerekliliği üzerinde durdu. Katılımcılara her ‘uzmanım’ diyene güvenip, şirketin ‘mahrem’ denilebilecek bilgilerinin paylaşmamaları önerisinde bulunan Bünyamin Esen,  “Güvenilir olmayan kişilerle çalışırsınız 6 ay sonra cezalar gelmeye başlayabilir” dedi.

Çeşitli örneklerle sunumu detaylandıran Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku Uzmanı Bünyamin Esen, en çok faydalanılan desteklerin detayları ile toplantıya iştirak eden katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kaynak : Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...