MS kadınları tehdit ediyor

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, kadınlarda erkeklere oranla 2- 3 daha yaygın olan MS'in (Multipl skleroz) dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye'de ise 35 bin kişiyi etkilediğini söyledi

Sağlık 28 Mayıs 2019 16:44
MS kadınları tehdit ediyor
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, kadınlarda erkeklere oranla 2- 3 daha yaygın olan MS'in (Multipl skleroz) dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye'de ise 35 bin kişiyi etkilediğini söyledi.

Memorial Antalya Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Yılmaz Niyazi Yazman 29 Mayıs Dünya MS Günü nedeniyle hastalık hakkında bilgi verdi. MS'in kadınlarda erkeklere oranla 2- 3 daha yaygın görüldüğünü belirten Dr. Yazman, hastalığın 20- 50 yaş arasında görüldüğünü, dünyada yaklaşık 3 milyon, Türkiye'de ise 35 bin kişiyi etkilediğine işaret etti. MS'in nedeni tam olarak bilinmediğine değinen Dr. Yazman, "Bağışıklık sisteminde bir bozukluk sonucunda beyin ve omurilikte çok sayıda plak oluşumu ile ortaya çıkıyor. Hafif semptomlar arasında karıncalanma ve uyuşma bulunsa da şiddetli vakalarda görme kaybı ve felç gibi daha ağır sonuçlara neden olabiliyor" dedi.

GENÇLER DAHA ÇOK RİSK ALTINDA
MS'in genellikle genç ve orta yaşta ortaya çıktığına değinen Dr. Yazman, "10 yaş altı ve 50 yaş üstü nadir olarak görülmektedir. Beyin ve omuriliğin herhangi bir yerinde plakların ortaya çıkmasıyla tutulan bölgeye ait şikayet ve belirtiler oluşur. Tutulan bölge hastadan hastaya değişir dolayısıyla her hastanın şikayetleri de farklıdır. MS'te plakların oluşma nedeni vücudu savunmakla görevli hücrelerin sinir hücrelerinin etrafında bulunan miyelin kılıfına saldırması ve hasar oluşmasıdır. Yapılan araştırmalar D vitamini eksikliğinin MS'e yakalanma riskini artırdığı göstermiştir" diye konuştu.

YORGUN HİSSEDİYORSANIZ DİKKAT!
Bulanık görmeye neden olan optik nöritin MS'in en sık belirtilerinden biri olduğuna işaret eden Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, "Yüzde 14-23 oranında hastada görülür. Genellikle tek taraflı görme kaybı, göz hareketlerinde ağrı oluşmaktadır. Serebellar sisteme yani beyincik fonksiyonlarında bozulma sıktır. Yürürken dengesizlik, el hareketlerinde beceriksizlik-hedefi bulmada zorlanma başlangıç şikayetleridir. Yorgunluk hastalığın en sık görülen 3 belirtisinden biridir" dedi.

MS TEDAVİSİ 3 AŞAMADA YAPILIR
Dr. Yazman, hastalığın teşhisinde beyin ve omurilikte oluşan plakların ilaçlı çekilen MR'larda gözlenebildiğine değindi. MS tedavisinin 3 aşamada yapıldığına değinen Dr. Yazman, "Atak tedavisinde serum içinde 1 gr metilprednizolon 5-7 gün verilerek yapılır. Bu tedavi ile hastanın atakları daha çabuk geçer. Koruyucu tedavide interferonlar, glatiramer asetat, İVİG, azatiopirin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Üçüncü semptomatik tedavide hastada gelişen spastisite, yorgunluk, ağrı, mesane bozukluğu, tremor, cinsel problemler gibi şikayetlere yönelik olarak verilen ilaçları kapsar" dedi.

'D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNE DİKKAT'
Dr. Yılmaz Niyazi Yazman, "MS hastaları bedeni yoran işlerden kaçınmalı. Düzenli ve sağlıklı beslenmeli. Alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanılmamalı, mümkün oldukça çok hareket edilmelidir. MS şikayetlerini artırabilecek olan hamam, sauna gibi sıcak ortamlar yerine ılık su tercih edilmeli, üzüntülü ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca D vitamini eksikliği kontrol edilmeli, gerekirse takviye alınmalıdır" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...