Minik Belkıs’ın yüzü gülüyor

Konya'da yaşayan, 10 yaşındaki Belkıs Göv'e 1 yıl önce siroz teşhisi koyuldu

Güncel 19 Aralık 2018 18:33
Minik Belkıs’ın yüzü gülüyor
-A +A

Konya'da yaşayan, 10 yaşındaki Belkıs Göv'e 1 yıl önce siroz teşhisi koyuldu. Doktorlar karaciğer nakli olması gerektiğini söyleyince anne baba gönüllü oldu ancak tıbbi nedenlerle organ veremediler. Bunun üzerine organ arayışına girilen küçük kıza trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden 9 yaşındaki bir çocuğun karaciğeri nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne annesi Yasemin (27) ve güvenlik görevlisi olarak çalışan babası Serkan Göv (34) ile gelen küçük Belkıs Sağlık Bakanlığı'nın Ulusal Organ Bekleme Sırası'na alındı. Organ nakil merkezinde bulunan ve organ bağışına dikkat çekmeyi hedefleyen 'Can'ım olur musunuz?' afişi önünde fotoğraf çektiren Belkıs Göv trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 9 yaşındaki bir çocuğun organlarıyla yaşama tutundu.

'SEVİNCİ HÜZNÜ AYNI ANDA YAŞADIM'
Dualarının 15 gün sonra kabul gördüğünü, telefonla gelen 'organ bulundu' haberiyle anladığını söyleyen küçük Belkıs, "Sevinci ve hüznü aynı anda yaşadım. Organları bağışlanan, benim gibi hayalleri olan bir çocukmuş. Doktor olmayı istiyormuş. Onun karaciğeri ile hayata tutundum, artık ben de onun hayallerinin peşinden gidip onun istediği gibi bir doktor olmak için çalışacağım. Hayallerini ben gerçekleştireceğim" dedi.

'ELİ ÖPÜLESİ İNSANLAR'
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Belkıs'a 29 Kasım günü nakil operasyonunu gerçekleştirdiklerini, şimdi ise taburcu ettiklerini söyledi. Organları bağışlayan ailenin, eli öpülesi insanlar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydınlı, "Acılarını bir kenara bırakıp çocuğunun organını bağışlayan insanlar bence bu ülkenin en gururlu ve onurlu insanlarıdır" dedi.
Prof. Dr. Aydınlı, "Bu yıl itibariyle 11 çocuğa karaciğer nakli yaptık. Bunların 7'si organları bağışlanan çocuklarımızdan aldığımız organlarla gerçekleştirilen nakiller. Çocuklarımız rahatsız, bizler çocuklarımızın sağlığına kavuşması için organ bağışı istiyoruz. Bu çağrılarımız karşılıksız kalmıyor. Ülkemiz insanlarına bu durum anlatılabildiğinde karşılığı olacağına inanıyorum. Pediatrik nakiller özellikle sıkıntılı ve zor nakillerdir. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, bu tür ameliyatların kolaylıkla yapılabildiği bir merkezdir" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...