MİDELERİ BAYRAM ETTİRECEK FESTİVAL

BİNLERCE ANTALYALI 7-9 EYLÜL’DE BİR ARAYA GELECEK

Güncel 10 Ağustos 2018 16:02
MİDELERİ BAYRAM ETTİRECEK FESTİVAL
-A +A

Sokakların doyumsuz lezzetlerini sokak sanatçılarının müzik ziyafetiyle bir araya getirmeye hazırlanan “Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali”, 7-9 Eylül tarihleri arasında turizmin başkenti Antalya’da gerçekleşecek.

Turizmin başkenti Antalya, 7-9 Eylül tarihleri arasında 3 gün boyunca farklı bir lezzet şölenine ev sahipliği yapacak. Uluslararası alanda Antalya’da ve Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali, katılımcılara lezzet şöleni yaşatacak. 15 ülkeden 200’den fazla geleneksel lezzetin katılımcılarla buluşacağı festival, Aktur Lunapark yanındaki 10 bin metrekarelik alanda 7 Eylül’de ziyaretçilere kapılarını açacak. Festival, dev büyüklükte yapılan tescilli Antalya Piyazı’nın katılımcılara ikramıyla başlayacak. 9 Eylül gecesi son bulacak festivalin giriş ücreti 15 lira olacak. 0-12 yaş arası çocuklar ile şehit aileleri, gaziler, engelliler ve emekliler ücretsiz olarak girebilecek.

ANTALYA’DA FESTİVAL ZAMAN
7-9 Eylül tarihlerinde düzenlenecek festivalin tanıtımı amacıyla bir otelde toplantı yapıldı. Toplantıya festival kurucusu Barış Yalaz, reklam ajansı başkanı Necdet Alkandemir, basın danışmanı Fatoş Akgün, şef Bilge Erk ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni katıldı. Festival Başkanı Barış Yalaz Antalya’nın turizmdeki konumuna dikkat çekti. Festivali uluslararası boyuta taşıyarak turistin şehre inmesini amaçladıklarını belirten Barış Yalaz, “Turistin şehre inmesini, şehir esnafına, ekonomiye katkı sağlamasını planladık. Tur operatörleriyle yaptığımız anlaşmalar gerçekleştirdik. Özellikle Avrupa’daki ve Rusya’daki turistlerin Antalya’ya gelmeden festivalden haberdar olmalarıyla ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Festivalimizin yaklaşık 4’te 1’lik kısmını turistlerden oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

EN SEVİLEN LEZZETLER ANTALYA’DA

Festival Şef Danışmanı Bilge Erk ise sokak lezzetleri geleneğine dikkat çekerek, şu ifadeleri kaydetti:
“Dünya gıda ve tarım organizasyonuna göre 1 gün içinde 2 buçuk milyar insan sokak lezzetlerini tüketmekte. Bunun birçok sebebi var. Bunlardan sebeplerden birincisi ekonomik sebepler, ikincisi zaman, üçüncüsü ise nostalji. En büyük özelliği gelenekselciliği, yani inovasyona çok açık olmaması”

Ajans Danışmanı Necdet Alkandemir de, festivalde yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, sosyal medyadan kısa bir sürede büyük bir kitleye ulaştıklarını anlattı.

AGC Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya’nın marka değerine değer katacak böyle bir festivale ihtiyaç olduğunu aktararak, “Antalya basını olarak festivalde yer almaktan büyük mutluluk duymaktayız” ifadesini kullandı. Cemiyet olarak festivalin medya partneri olabileceklerini hatırlatan Mevlüt Yeni, şehrin lezzetlerinin yanında stant kurularak yerel gazetelerin sergilenmesini önerdi.

MİDELER BAYRAM EDECEK
15 ülkeden 100 farklı mutfak ve 200’den fazla lezzeti katılımcılarla buluşturacak festivalde her ülkenin 3 menüsü yer alacak. Antalya’ya özgü sokak lezzetlerinin de yer alacağı ve katılımcıların 4’te 1’inin turistlerden oluşmasının beklendiği festivalin gözdesi Antalya Piyazı olacak. Açılışta yerli ve yabancı bütün katılımcılara ikram edilecek piyaz ziyaretçilere bambaşka bir lezzet deneyimi sunacak. Şehrin en kapsamlı lezzet festivalinde 60-70 bin civarında ziyaretçinin ağırlanması hedefleniyor.


Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...