MAZLUMUN ZALİMLE İMTİHANI

DOĞU TÜRKİSTAN'A 70 YILLIK ÇİN İŞKENCESİ

Güncel 7 Kasım 2018 15:23
MAZLUMUN ZALİMLE İMTİHANI
-A +A

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, Kur'an okumanın terör eğitimi, namaz kılmanın terör eylemi ve oruç tutmanın devlete başkaldırı olarak ilan edildiği Doğu Türkistan fotoğrafının, Çin'in bu yüzyıla sunduğu utanç tablosu olduğunu söyledi.

2 milyon metrekareye yaklaşan yüz ölçümü ile Çin Halk Cumhuriyeti'nin en geniş idari bölgesi olan Doğu Türkistan (Sincan Uygur Özerk Bölgesi), sözde özerk bir cumhuriyete sahip olsa da Çin'in baskıcı politikaları ile yıllardır zulüm altında. Çin, Doğu Türkistan'da açtığı toplama kamplarında sistematik asimilasyon uyguluyor. Memur-Sen Konfederasyonu, zulümlere karşı sesini duyurmak için Türkiye’nin 81 ilinde meydanlara inerek Çin’in Doğu Türkistan’da gerçekleştirdiği zulümleri kınadı.

70 YILLIK ÇİN İŞKENCESİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin işgali altındaki Doğu Türkistan’da 10 binlerce Müslüman ‘Siyasi eğitim’ kisvesi altında asimile edilmek üzere gözaltında tutuluyor. Müslümanlara yönelik sistematik sindirme politikasının sürdüğü ülkede Çin işkencesi her geçen gün artarak devam ediyor. Gözaltında kaybolan yüzlerce Uygurludan ise hâlâ haber alınamıyor.
Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban ve Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem Bir Sen) Antalya Şube Başkanı Salih Erdem, Doğu Türkistan’da yaşanan zulme karşı tepki gösterdi.

MÜSLÜMANLARIN AİLELERİNİ DAĞITIYOR
Çin’in Doğu Türkistan’da topyekûn bir şekilde Müslümanlara zulümler uyguladığının da altını çizen Çoban, “Çin fikri ıslahat adı altında bir milyondan fazla insanı hapishanelerde tutuyor. Çin komünist yönetimi ‘Kardeş Aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek Uygurların aile birliğini dağıtıyor. Evlenmemiş 16-25 yaş arası Uygur kızları Çin’in iç bölgelerine sürüldü. İlk yıl 240 bin, ikinci yıl ise bir milyon Uygur kızı ailesinin elinden zorla alınarak fabrika ve tarlalarda işçi yapıldı” diye eleştirdi.

Salih ERDEM

DOĞU TÜRKİSTAN’DA SOYKIRIM GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Çin’in, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştirdiğine dikkat çeken Başkan Çoban şunları söyledi:
“Bunu yaparken de kendince meşrulaştırıcı bazı politik argümanlar geliştiriyor. Zaten modern dünyada bütün katliamlar, zulümler bu kılıf altında, yani masum gibi görünen teoriler ve politik söylemlerle gerçekleştiriliyor. Çin hükümeti de, Doğu Türkistan’daki soykırımı, zulmü gizlemek için “Sosyo-ekonomik reformlar” söylemini kullanıyor. Bu söylemin altında neler gizli, gelin birlikte bakalım. Yükselen ejderha olarak gösterilen Çin, komünist parti oligarşisi altında tam bir kölecilik düzeni kurmuştur. Bu yüzden, insan hakları ihlalleri bütün ülke sathına yayılmıştır.”

ÇİN TERÖR BAHANESİYLE ZULÜMLER YAPIYOR

 “Zulmün temelinde Doğu Türkistan’ı Müslüman Uygur Türkleri’nden arındırmak yatıyor. Bu politika işgalin ilk yıllarından bugüne kadar aralıksız uygulandı. Çin fikri ıslahat adı altında bir milyondan fazla insanı hapishanelerde tutuyor. Çin komünist yönetimi ‘kardeş aile’ projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek Uygurların aile birliğini dağıtıyor. Çin’in Doğu Türkistan’da tek orijinal ürünü işkencedir, zulümdür. Bu yönüyle “Çin işkencesi” tabirinin bugünkü somut karşılığı Doğu Türkistan’da her gün değil her an yaşanıyor. Çin sadece yaşayanları öldürmüyor; doğacak olanların da hayata gelmesine engel oluyor”
“Çin hükümeti, terör söylemleriyle oluşturduğu sahnede İslam medeniyetinin kadim bölgelerinden biri olan Doğu Türkistan'ı insansızlaştırmaya ve Müslümansızlaştırmaya hunharca devam ediyor. Kur'an okumanın, terör eğitimi, namaz kılmanın terör eylemi ve oruç tutmanın devlete başkaldırı olarak ilan edildiği Doğu Türkistan fotoğrafı Çin'in bu yüzyıla hediye ettiği utanç tablosudur"
 
KULAKLAR SAĞIR, GÖNÜLLER KÖR
Doğu Türkistan'ın, 1949 yılından beri Çin'in işgali altında olduğunu belirten Bem Bir Sen Antalya Şube Başkanı Salih Erdem ise, o günden bu yana Doğu Türkistan'dan feryatların hiç eksik olmadığını, modern dünyada ise kulakların sağır, gönüller körleşmiş olduğunu dile getirdi.
"Doğu Türkistan'da Zulmü Görme ve Bitirme Vakti"nin geldiğini söyleyen Başkan Erdem, şöyle konuştu:

YAŞASIN TÜRKİSTAN, KAHROLSUN ÇİN

“Cenevre’de BM İnsan Hakları Komisyonu'nda Çin Hükümetiyle karşılıklı olarak Çin’deki insan hakları ihlallerinin değerlendirildiği toplantıya değinerek, "Bizler, insanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak; soykırıma sessiz kalmayacağız, Çin'e karşı ses vermekten geri durmayacağız. Bizler, medeniyetimizin değerlerine yüklenen adil insanlar olarak Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürle bulaşana kadar susmayacağız. Yaşasın Doğu Türkistan, kahrolsun Çin zulmü. Ayağa kalksın insanlık, kurtulsun Doğu Türkistan. Biz inanıyoruz ki, insanlığın onur ve özgürlük savaşı karşısında ne Çin ne de Çin Seddi dayanır"
 
Faruk ÇELİK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...