Marketlerin kurban satışına tepki

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, "Vatandaşlardan kurbanını görmesini, nasıl kesildiğini bilmesini istiyorum. Kurban kurbancılardan alınır. Marketlerin sattığı kurbana karşıyım" dedi

Güncel 12 Temmuz 2018 18:08
Marketlerin kurban satışına tepki
-A +A

Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, "Vatandaşlardan kurbanını görmesini, nasıl kesildiğini bilmesini istiyorum. Kurban kurbancılardan alınır. Marketlerin sattığı kurbana karşıyım" dedi

Osman Yardımcı, Antalya Kasaplar Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, Kurban Bayramı'na 40 gün kaldığını hatırlattı. Kurban fiyatlarının erken açıklanmasından yakınan Yardımcı, fiyatları erken açıklamanın vatandaşın zararına olduğuna değindi. Yardımcı, kurban fiyatlarının hayvan stoğuna göre bayrama iki hafta kala açıklanması gerektiğini kaydetti. Alışveriş merkezlerinin telefonla kurban siparişi ve kesimi yapmasına tepki gösteren Yardımcı, "20 kilo kurban siparişi oluyor. Bu nasıl olacak. Kurbanın sipariş kilosu olur mu? Devlet bu konulara el atmalı" diye konuştu.

'MARKETTE SATILAN KURBANA KARŞIYIM'
Marketler zincirinde kurban satışı ve kesimi yapılmasına tepki gösteren Yardımcı, şunları söyledi:
"Ben marketlerin kurban satmasına karşıyım. Müftü de kurban veresiye olmaz uyarısı yapsın. 9-10 ay taksit yapılıyor. Dananın kilosu geçen sene 20 lirayken onlar 40 liradan mal sattı. Marketlerin çoğu yabancı menşeli. Biz paskalya bayramında Kuran okuyup, helva dağıtalım, mevlit okuyalım diyor muyuz? Sen benim dini bayramımla alay mı ediyorsun? Kurbanı gününde kes tamam diyeceğim. 5 bin hayvan alıyorsun. 5 bin hayvan kesim yapacak mezbaha yok. Öyle bir eleman bulmak için 100 eleman olmalı. Nasıl kesiliyor bu hayvanlar. Bizle alay etmeyin. Ben vatandaşlardan kurbanını görmesini, nasıl kesildiğini bilmesini istiyorum. Kurban kurbancılardan alınır. Marketlerin sattığı kurbana karşıyım. Devlet buna el atmalı. Hipermarketler gününden önce kesip poşetliyorsa bu da olmamalı."

KDV İNDİRİMİ YAPILSIN TALEBİ
İthal ete de gerek olmadığını söyleyen Yardımcı, "Avrupa'da et bizimkinden ucuz mu? Biz ucuz alıyoruz diyoruz ama devlet bizim paramızla bizim vergilerimizle bunları yapmamalı. Ticaret yapmamalı. Denge olmalı. Bir kilo ette 4 lira KDV var. Devlet KDV'yi kaldırsın. İthal etten KDV, gümrük vergisi almıyorsunuz. Bu devletin sırtına biniyor. Bizden KDV indirsin daha ucuza satalım. Biz ucuz et sattığımızda vatandaşın yararına olacak" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...