Manavgat'ta sulama sorunu tartışıldı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tarımsal arazilerin sulanmasında yaşanan sorunları, DSİ yetkilileri ile muhtarların bir araya geldiği toplantıda görüşüldü.

Güncel 13 Eylül 2019 16:03
Manavgat'ta sulama sorunu tartışıldı
-A +A

Manavgat Ovası İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü lokalinde düzenlenen toplantıya AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, DSİ 13'ncü Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, DSİ Manavgat Ovası İşletme ve Bakım Şube Müdürü Şevki Avcı, Manavgat Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal, Manavgat Orman İşletme Müdürü Sedat Çalış, AEDAŞ Manavgat İşletme Müdürü Yasin Topal, DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü görevlileri, Manavgat Sağ Sahil Sulama Birliği, Köprüçay Sağ Sahil Sulama Birliği ve Alara Sağ Sahil Sulama Birliği temsilcileri ile mahalle muhtarları katıldı. Kaymakam Mustafa Yiğit, çiftçilerin arazilerini sulamakta yaşadıkları sorunları aktarmak amacıyla, halkın temsilcileri olan muhtarlar ile DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü yetkililerinin sorunlara çözüm bulmak için bir araya geldiğini belirtti.


GEREKEN YAPILACAK
DSİ 13'ncü Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, DSİ olarak bazı sorunların çözülmesi için gerekli talimatların verileceğini ancak çiftçilerin de arazilerini sulamak için diğer çiftçilerin haklarına girmemesi gerektiğini söyledi. Coşkun, “Baraj olsun, sulama göleti olsun bir proje hazırlanırken suyun yapısı, arazi koşulları başta olmak üzere fizibilitesi yapılıyor. Buraya bu baraj veya göleti yaptığımız zaman ne kadarlık bir alanın sulanabileceği belirleniyor. Bu durumda kanal açıldığı zaman bu kanalın kaçıncı kilometresine kadar sulama yapılabilir hesaplanıyor. Alanın dışında kalan derin yerlerin sulanması için çiftçiler kanaldan su çekerse, kanalın ucunda kalan arazilerin sulanması mümkün olmaz. O yıl su çok olursa zaten biz müdürlük olarak suyu veriyoruz ancak o da ancak o yıl için geçerli, çiftçi narenciye bahçesi yaparsa ve su alamazsa tüm emeği ve parası heba olmuş olur. Bu duruma da dikkat etmek gerekiyor" dedi.

YENİDEN LİSTEYE ALINACAK
Coşkun, Yavrudoğan Mahallesi'nde yapılacak sulama göletinin uygulanan tasarruf tedbirleri nedeniyle 2019'da listeden çıkarıldığını ancak 2020'de yeniden listeye alınacağını söyledi. Muhtarların, Köprüçay Sağ Sahil Sulama Birliğine bağlı çiftçilerin, su parasını ödemek için birliğin merkezinin bulunduğu Serik ilçesine gitmek zorunda kaldıklarını belirtmeleri üzerine, Hayrullah Coşkun, kötü yönetim gösteren birlikler nedeniyle çok sayıda birliğin birleştirildiğini, Antalya'da da daha önce 24 olan birlik sayısının birleşmeler sonrası 9'a indiğini belirtti. Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin ise ilçenin batısında Şelale'den Gündoğdu'ya kadar olan yaklaşık 5 bin hektarlık tarım arazisini kapsayan kapalı devre sulama sisteminin devreye girmesi ile çiftçinin ödediği dönüm başı 100 lira olan sulama bedelinin 30-40 liraya kadar düşeceğini, desteklemelerden elde edilen desteğin daha fazla olacağını kaydetti.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...