Kurtuluş doğada gizli

Antalya'da bulunan Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği'ne (AYBUDER) başvuran madde bağımlıları, çiftlik hayatında rehabilitasyonla tedavi oluyor. Yönetim kurulu üyeleri dahil herkesin eski madde bağımlısı olduğu derneğe gelenler, yarıda bıraktıkları hayatlarına yeniden başlıyor.

Güncel 14 Ekim 2018 17:40
Kurtuluş doğada gizli
-A +A

Antalya'daki AYBUDER, kendilerine başvuran madde bağımlılarının tedavisi için doğayla iç içe rehabilitasyon imkanı sunuyor. 35 yıl her türlü uyuşturucu maddeyi kullandığını söyleyen Yavuz Tufan Koçak (59), 5 dönümlük alanda kurduğu 'Yavuz Baba'nın Çiftliği'nde, madde bağımlılarının rehabilitasyonla, ilaçsız iyileşmesi için çaba sarf ediyor.

HAYATA DAHA SIKI TUTUNDULAR
Sabah birlikte kahvaltı hazırlayan madde bağımlısı gençler, gün içerisinde yapacaklarını toplantıda planlıyor. Gençler çiftlikte temizlik yapıyor, bahçede meyve ve sebze yetiştiriyor, evcil hayvan besliyor. Madde bağımlılığından kurtulan gençlerden kimi yarıda kalan eğitimlerine tekrar başlarken kimi yaşadıklarını kaleme alıyor, kimi de resim yapıp, müzek aleti çalmayı öğrenerek hayata sıkı sıkı tutunuyor.

'NE ARADIĞIMI BİLMİYORDUM'
AYBUDER Başkan Yardımcısı Z.Ü., 6 yıl önce kaldığı yurtta esrar kullanmaya başladığını söyledi. Askerden geldikten sonra eroine başladığını belirten Z.Ü., "Çok çabuk dibi boyladım. 1 yıl içinde insan içine çıkamayacak, sıfır noktasına geldim. Hep bir arayış içindeydim ama ne aradığımı ben de bilemiyordum. Kafamdaki sıkıntılardan kurtulmak için bir ortam arıyordum" dedi.

DERNEKTEKİ HERKES ESKİ BAĞIMLI
Dernekte sıcak bir aile ortamı olduğunu belirten Z.Ü., "Burası klinik veya hastane değil, sıcak ve samimi bir ortam var. Biz burada ilaç kullanmıyoruz. Kilitli bir kapı ve güvenliğimiz yok. İstediğimiz zaman gelip istediğimiz zaman gidiyoruz. Bizimle burada kalan bağımlılar, göndermeye çalışsak da burada kalma ihtiyacı hissediyor. Yıllarca arayıp bulamadığı anlayışı burada bulabiliyor. Herkes kendisi gibi. Özgürce fikirlerini, sırlarını anlatabiliyor. En fazla karşılaştığı şey, 'Ben de bunu yaşadım' oluyor. Burada bitkiler yetiştiriyorum, saz çalmaya ve resim yapmaya başladım" dedi.

EROİN İÇİN YATTIĞI HASTANEDE KOKAİN KULLANDI
Derneğe başvuranlardan M.F.Y. (27) ise ailesinin kendisini eğitim için yarış atı gibi koşturduğunu anlattı. M.F.Y., "Sürekli başarılı olmam bekleniyordu ve okul derslerim çok iyiydi. LGS'de boşluğa düştüm, önce uçucu madde kullandım, sonra esrar. Kendimi kontrol edebileceğimi düşündüm. Lisede hayatıma bonzai girdi. Üniversite döneminde eroinle tanıştım. Yaklaşık 7 yıl kullandım. Evlenirsem, güzel bir iş hayatım olursa düzeleceğimi düşündüm. Ailemden maddi beklentim yoktu. Ailem, 8 sene sonra madde kullandığımı öğrendi. AMATEM'de tedavi gördüm. Eroin için hastanede yattım ama hastane içinde kokain kullandığım için atıldım. Şehir değiştirdim tedavi için, yine olmadı" diye konuştu.

EVLİLİK HAYATI YENİDEN BAŞLADI
M.F.Y.'nin eşi hemşirelik öğrencisi A.Y. (24) de dernek çatısı altındaki eski madde bağımlılarından. Evlenmeden önce alkol bağımlısı olduğunu aktaran A.Y., üniversiteye başladıktan sonra eroinle tanıştığını söyledi. A.Y., "Başlamamın birçok nedeni var. Küçüklükten gelen travmalar vardı. Ailenin aşırı sevgi göstermesi, şımarık yetişmek gibi birçok neden var. 4 yıl kullandım, F. ile evlendim. Dernekle tanışıp maddeden uzaklaştıktan sonra evlilik hayatımız adeta yeni başladı" dedi.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
YOLUN SONU

YOLUN SONU

18:40 17 Mayıs 2019
O aileye hapis şoku

O aileye hapis şoku

18:35 17 Mayıs 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...