Kumluca'da kanser konferansı

Antalya'nın Kumluca ilçesinde 'Meme ve Servikal Kanserler' konulu konferans düzenlendi

Sağlık 10 Nisan 2019 14:02
Kumluca'da kanser konferansı
-A +A

Antalya'nın Kumluca ilçesinde 'Meme ve Servikal Kanserler' konulu konferans düzenlendi.
 
Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Kumluca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen 'Meme ve Servikal Kanserler' konferansında Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel, meme ve servikal kanserlerin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden olduğunu belirtti. Türkiye'de jinekolojik kanserlerin kadınlarda görülen kanser sıralamasında meme ve tiroid kanserlerinden sonra üçüncü sırada yer aldığını aktaran Öncel, erken teşhiste en önemli faktörün kadının bilinçlendirilmesi olduğunu vurgulayarak, bu konferansı düzenlediklerini anlattı.
 
EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Şenol Coşkun da meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirterek, meme kanserinin kendi kendine meme muayenesi, klinik meme muayenesi yapılarak ve mamografi çektirilerek erken tanılanabileceğini kaydetti. Konferansta Dr. öğretim üyesi Gamze Teskereci, Kumluca Halk Eğitim Merkezi'nde yürüttükleri çalışma sonuçlarını paylaştı. Teskereci yaptıkları çalışmaya göre çalışmaya katılan kadınların çoğunluğunun jinekolojik kanserlerde erken tanı ve korunma yöntemleri konusunda bilgili olduğunu, ancak jinekolojik kanserlerin risklerini yeterince bilemediklerinin ve rutin kontrollerini yaptırmadıklarının ortaya çıktığını söyledi.
 
DİNLEYİCİLERE KURDELE TAKILDI
Hemşirelik bölümü öğrencileri meme ve servikal kanserlerle ilgili bilgilendirme mesajlarının yer aldığı broşürleri kadınlara verdiği etkinlikte kanserlere yönelik farkındalık göstergesi olarak dinleyicilere kurdele takıldı. İlçe Sağlık Müdürü İsmail Arıcı da Toplum Sağlığı Merkezi bahçesine Kanser Tarama Aracı'nın getirildiğini, aracın 5 Mayıs tarihine kadar burada hizmet vereceğini belirtti. Bu araçta meme, bağırsak ve rahim ağzı kanserine yönelik taramaların ücretsiz olarak yapıldığını paylaştı. Konferans bitiminde birçok kadın kanser taraması yaptırmak için Kanser Tarama Aracı'na başvurdu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Finike Festivali başlıyor

Finike Festivali başlıyor

15:34 18 Haziran 2019
BETUYAB'tan polise hibe araç

BETUYAB'tan polise hibe araç

13:54 22 Haziran 2019
İsyan ettiren karar

İsyan ettiren karar

14:23 18 Haziran 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...