Kolon kanserine götüren nedenler

Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Yıldıran Songür, bağırsakta polip riskini artıran 8 faktörü sıraladı.

Sağlık 9 Nisan 2018 16:25
Kolon kanserine götüren nedenler
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Yıldıran Songür, bağırsakta polip riskini artıran 8 faktörü sıraladı.

Prof. Dr. Yıldıran Songür, bağırsak poliplerini oluşturan risk faktörleri ve tedaviler hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Yıldıran Songür, kolon kanserlerinin yüzde 50'den fazlasının nedeni olarak gösterilen kalın bağırsak poliplerinin, pek çok riske bağlı ortaya çıkabileceğini kaydetti.
Kalın bağırsakta rastlanan poliplerin iki türlü ve genellikle iyi huylu olarak kabul edildiğini aktaran Prof. Dr. Songür, şunları kaydetti:
"Biri, 'adenomatöz' adı verilen, bırakıldığında zaman içerisinde kansere dönüşebilen polipler, diğeri ise 'hiperplastik polipler' gibi kanserleşme potansiyeli olmayan ya da çok düşük olan poliplerdir. Dolayısıyla kolonoskopi ile özellikle adenomatöz poliplerin saptanması ve ortadan kaldırılması gerekir. Polip oluşumu yaşa bağlı olarak artış göstermektedir. 30-40 yaşlarındaki kişilerde polip olma ihtimali yüzde 10-15 civarındayken, 70-80 yaşındaki kişilerde bu oran yüzde 35-40'lara çıkmaktadır."

8 ÖNEMLİ FAKTÖR
 Prof. Dr. Songür, polip riskini artıran 8 faktörü de şöyle sıraladı:
"50 yaş üzerinde olmak, ailesinde kolon kanseri hikayesi olması, hareketsiz bir yaşam tarzı, yağ içeriğinden zengin beslenme, fazla miktarda et, özellikle de işlenmiş et ürünlerinin tüketimi, sigara alışkanlığı, kilo fazlalığı, sık ve düzenli alkol alımı." 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...