Kimliksiz kente hayır

Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal'ın öncülüğünde düzenlenen Old Town Forum-2019'da buluşan ve Antalya'nın tarihi kent merkezi Kaleiçi gibi yaşayan antik kentlere sahip 24 ülkeden 48 şehir, ortak deklarasyonda yayımladı.

Güncel 11 Ekim 2019 18:27
Kimliksiz kente hayır
-A +A

Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal'ın öncülüğünde düzenlenen Old Town Forum-2019'da buluşan ve Antalya'nın tarihi kent merkezi Kaleiçi gibi yaşayan antik kentlere sahip 24 ülkeden 48 şehir, ortak deklarasyonda yayımladı.

Antalya'da, milattan önce 4'üncü yüzyıldan bugüne farklı kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi Kaleiçi'nin de bulunduğu Muratpaşa Belediyesi, Belediye Başkanı Ümit Uysal öncülüğünde Old Town Forum-2019'u topladı. Muratpaşa Belediye Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde düzenlenen foruma 3 kıta 24 ülkeden 48 şehir katıldı. İki oturum halinde gerçekleşen forumun sabah oturumu ev sahibi Başkan Uysal'ın açılış konuşmasıyla başladı.

İNSANLIK MİRASI
Kentlerin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin geçmişin bütün güzel diğer değerleriyle beraber insanlık mirası olduğunu ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğin altını çizen Başkan Uysal, “O yüzden yaşayan antik kentlerin varlığı, korunması, yaşanması, antik kentlerinin hikayelerinin biliniyor olması çok değerli ve önemli. O hikayeler üzerinden geleceğe dönük yeni hikayeler kurgulamamız, çocuklarımızın bunu kavraması çok değerli" diye konuştu.

FARKLI ÜLKELER AYNI SORUNLAR
Kaleiçi Old Town Festivali'nin özüne, yaşayan antik kentlerin korunması fikrinin yerleştirilme nedeninin de bu olduğunu belirten Başkan Uysal, “Ülkeler, kültürler farklı ama sorunların farklı olmadığını görüyoruz. Çünkü insanlar birbirine benziyor. Çünkü çok daha sistematik bu konuyu çözmüş, ortak alan yönetimi üretebilmiş ülkeler var ama birçok kent maalesef bu sistemi kurabilmiş değil" diye konuştu.

DEKLARASYON KABUL EDİLDİ
Başkan Uysal, bu kapsamda hazırlanan bir deklarasyonu da forumda tartışmaya açtı. Katılımcı şehirlere sunulan metinde, yaşayan old townların bütçe sorunlarının aşılmasından, finansal kaynaklar ve yatırımlar konusunda işbirliği olanaklarının geliştirilmesine ve SİT alanları içindeki kamulaştırma sorunlarının çözümüne kadar birçok konu yer aldı. Deklarasyonda 'kentlerin estetikten, anlamdan, ruhtan, kendi tarih ve hafızasından yoksun olmasını, kimliksiz hale dönüşmesini' asla kabul edilmeyeceği; insan odaklı proje, bilgi odaklı tasarım gibi ilkelere de sıkı sıkıya sahip çıkılacağı belirtildi. Metin, bu noktada imzacı ülkelerin kararlılığını ifade etmesiyle bitirildi. 

ORTAK YAYIN
Forumda ayrıca ilk sayısı Muratpaşa Belediyesi'nce hazırlanan ve yaşayan antik kentlere sahip kentlerin fikir platformu olarak işlev görecek derginin 6 ay süreyle yayımlanması da kabul edildi. Öneriler doğrultusunda bir web sitesi kurulması da kararlaştırıldı. Muratpaşa Belediyesi de dergi ve internet sitesinin sekretaryası için görevlendirildi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...