KESK’ten KHK tepkisi

8 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan 701 sayılı KHK ile aralarında KESK üyelerinin de olduğu 18 bin 632 kamu görevlisinin ihraç edilmesine KESK Antalya Şubeler Platformu tepki gösterdi.

Güncel 11 Temmuz 2018 17:23
KESK’ten KHK tepkisi
-A +A

8 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan 701 sayılı KHK ile aralarında KESK üyelerinin de olduğu 18 bin 632 kamu görevlisinin ihraç edilmesine KESK Antalya Şubeler Platformu tepki gösterdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu  (KESK) Antalya Şubeler Platformu, sendika üyelerinin KHK’larla haksız ve hukuksuz bir biçimde işten atılmasına tepki gösterdi. Attalos Heykeli önünde toplanan yaklaşık 30 kişilik KESK'e bağlı sendikalara üye grup adına basın açıklamasını okuyan BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, ihraçların hukuksuz olduğunu ve bu durumun 701 sayılı KHK’da yer alan bir belge ile bu durum teyit ve itiraf edildiğini belirtti.

İHRAÇLARA TEPKİ GECİKMEDİ
İşten atılma olaylarının tamamen yargı ve kolluk soruşturmalarıyla değil, ihbarcılığa dayalı istihbarat bilgilerinin geçerliliğiyle yapıldığını iddia eden Mol, "Hepimizin bildiği, pratikte yaşadığı yargı ve kolluk soruşturmalarının değil ihbarcılığa dayalı istihbarat bilgilerinin geçer akçe olduğu, hukuk devletinin en sıradan, en asgari ölçülerinden bile eser kalmadığı “devlet” belgeleri arasına girmiş oldu. Öyle ki, birbirine kişisel husumeti olanların, görevde yükselmesi önünde engel görülen kişilerin “kurum kanaati” adı altında ihraç edilmelerinin de mümkün hale geldiği bir devlet sistemi ile karşı karşıya olduğumuz anlaşılmaktadır" dedi.

KARARNAME KABUL EDİLEMEZ
İhraçların kadrolaşma ve yeni personel rejiminin hayata geçirilmesi için kullanılacağını belirten Mol, şu ifadelere yer verdi:
"Bundan sonra da KHK’lar Cumhurbaşkanı eliyle devam ettirilecek, hukuksuzluk devletin yönetim biçimi haline gelecektir. Yeni rejimde OHAL’de kullanılan yetkiler kalıcı hale getirilecektir. OHAL’in sadece adı kalkmış olacak, olağanüstü hal olağan hale getirilecektir. Böylece yeni rejim tüm kural ve kurumlarıyla oturtulacaktır. Nitekim yeni rejimin ilk gününe işinden edilen ve geleceği karartılmak istenen aralarında 60’a yakın KESK’linin de olduğu toplam 18 bin 632 kamu görevlisi ve taşeron düzen ve yandaş sermayeye kaynak aktarımı sonucu yaşanan Tekirdağ tren katliamı ile girilmiştir. Başlangıç nasıl olmuşsa sonrasının da öyle olacağını bilmek için herhangi bir öngörüye gerek yoktur. Tekrar üstüne basa basa vurguluyoruz.  Bir sendikanın, konfederasyonun;  anayasa ile yasalarla, ülkemizin altında imzası bulunan uluslararası sözleşme ve anlaşmalarla güvence altına alınmış bulunan sendikal hak ve özgürlükleri kullanması “suç” değildir"
 

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...