Kesik Minare restore ediliyor

Antalya'nın fetih sembolü olarak kabul edilen Korkut Camii'nde (Kesik Minare) incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, "İstanbul için Ayasofya ne ise Antalya için Korkut Camii odur" dedi.

Güncel 13 Haziran 2018 15:38
Kesik Minare restore ediliyor
-A +A

Kaleiçi'nde 'Kesik Minare' olarak bilinen Antalya'nın fetih sembolü Korkut Camii'nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. 1895 yılında ahşap minaresinde çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen cami çalışmaların tamamlanmasıyla yeniden kullanıma açılacak.
Vali Münir Karaloğlu, çalışmaların devam ettiği Korkut Camii'nde inceleme yaptı. Çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Karaloğlu, “Korkut Camii Antalya'mızın tarihi kent merkezi Kaleiçi'nin, en önemli yapılarından birisidir. Kaleiçi'nin göbeğinde çok önemli bir tarihi yapı olan camimizin bu denli harap bir durumda olması kesinlikle Antalya'ya yakışmıyordu. Yıllardır kapıları zincirli olan camimizin bir an önce hizmete açılarak Antalya'mıza kazandırılması için gerekli çalışmaları başlattık" dedi.

İHTİŞAMLI GÜNLERİNE GERİ DÖNECEK
Bu
kapsamda Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Rölöve Anıtlar Müdürlüğü, Turizm il Müdürlüğü gibi ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını aktaran Vali Karaloğlu, “Yüzlerce yıllık mirasımız olan tarihi yapılarımızla birlikte, camilerimizi de bir bir ayağa kaldırıyoruz. Korkut Camii'ni de yeniden ayağa kaldırmak ve hizmete açmak için çalışmaları başlattık. İnşallah en kısa zamanda camimiz eskiden olduğu gibi ihtişamlı günlerine geri dönecek" dedi.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...