KEPEZ MECLİSİ YAKIŞANI YAPTI

Kepez Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısında,Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde şehit düşen Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in isminin Çankaya Mahallesi’ndeki 6455 Sokağa verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.Komisyonda, teklife şerh koyan CHP’li Mustafa İlhan da kabul oyu kullandı.

Güncel 1 Ekim 2019 18:18
KEPEZ MECLİSİ YAKIŞANI YAPTI
-A +A

Kepez Belediyesi’nin Ekim ayı meclis toplantısında,Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde şehit düşen Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez’in isminin Çankaya Mahallesi’ndeki 6455 Sokağa verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.Komisyonda, teklife şerh koyan CHP’li Mustafa İlhan da kabul oyu kullandı.

Kepez Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı Başkan Hakan Tütüncü’nün katılımıyla gerçekleştirildi. Meclis toplantısında CHP’nin HDP kontenjanından meclis üyesi seçilen Mustafa İlhan’ın şehidin isminin caddeye verilmesine yönelik komisyonda şerh koydurması mecliste tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Kepez Meclisinde meclis komisyon görüşmelerinde CHP’li Mustafa İlhan’ın şerhine yönelik eleştirilerde bulundu.

ŞERH TARTIŞMASI
AK Parti Gurup Sözcüsü Serhat Demir, “İlçemizde cadde ve sokak isimleri verirken özellikle şehit sıfatının kullanılması, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyeceğinden şerh koydum şeklinde beyanı var. Hakikaten böyle bir beyanın ve ifadenin kabulü mümkün değildir. Şehit sıfatı neden ve niçin Kepezlileri ve Antalyalıları rahatsız etsin? Şehit Erdoğan Sönmez’in isminin Kepez’de bir caddeye verilmesi neden Kepezlileri rahatsız etsin? 2009’dan buyana bu meclis Kepez’de onlarca cadde, park, sokak isimlerini şehitlerimizin isimlerini vererek, şehitlerimizin maddi ve madeni hatıraların sahip çıktı. Bu güne kadar hiçbir Kepezli’den psikolojilerinin bozulduğuna dair hiçbir eleştiri almak bir yana her karşılaştığımız Kepezlilere teşekkürlerini ve övgülerini iletmiştir. Bu şerhi buraya düşen bu siyasi zihniyet milletin manevi değerlerinden uzaktırlar, ya da milletin manevi değerlini bilmelerine rağmen siyaset yapmaktadırlar. ” dedi.

'CHP KENDİNİ BÖYLE AKLAYAMAZ'

MHP Gurup Sözcüsü Ali Baki Sarıca ise, şehitliğin Allah tarafından verilen bir makam olduğunu CHP gurubun millete bir özür borcunun olduğunu vurguladı. ‘CHP kendini böyle aklayamaz. Atatürk’ün kurduğu bir partide bir meclis üyesi seçiliyor ve şehitlerden rahatsızlık duyuyor. Bu durum bizi son derece üzmüştür’ ifadelerini kullanan Ali Baki Sarıca, “Şehitlik makamına yapılan bu saygısızlığı defalarca ret edip esefle kınıyoruz. Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve geride bıraktıklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz. CHP’den istifa ederek İyi Partiye geçen Barış Bulut, şerh düşen İlhan’a bu şerhi neden düştüğünü sorduğunu ve İlhan’ın kendi partisinin HDP olduğunu ve düşüncesinin ne olduğunu söylediğini belirtti. Bulut, “O zaman CHP’yi bırakıp malum partiye gitmesini tavsiye ettim fakat karşılık bulmadı. Umuyorum ki CHP içindeki gerekli yüzleşmeleri yapar. Şehitler bizim kırmızı çizgimizdir” diye konuştu.

KURT: KARAR OLUMLU OLARAK DÜZELTİLDİ
Komisyon üyesi arkadaşlarının şerhinin ve çekimser kararının gurup olarak almış oldukları karar neticesinde olumlu olarak düzeltildiğini aktaran CHP Gurup Sözcüsü Eren Kurt, komisyon üyesi arkadaşlarının koydurduğu şerhte sadece bir kısmının yazıldığını ifade etti. ‘Bu yazı yazılırken komisyon üyelerinin de şahitliği vardır’ diyen Kurt, “Burada aslında bahsetmek istenilen Kepez’in sokaklarında şehit adlarının olmaması değil, Kepez’in parkalarında ve sokaklarında uygunsuz yerlerde şehit adlarının dolaşmaması gerektiğidir. Bunu da uygun bir ortamda müze yaparak şehitlerimizin manevi ruhlarından önerilmiştir. Sadece biri kısmını gündeme getirmek partimizi rahatsız etmiştir” şeklinde anlattı. Grup konuşmalarının ardından konuşan Kepez Belediye Başkanı AK Partili Hakan Tütüncü ise ismi verilmek istenen şehit ailesini yakından tanıdığını söyledi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Tütüncü, “Şehidimiz benimde oturduğum bölgede ikamet etmektedir. Babası da şuan yanımızdadır, kendisi doğu kökenli kendisine teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin isimlerini ve hatıralarını cadde ve parklarda yaşatıyoruz. Aslolan şey şehitlerimizin anısını yaşatmak. Kanını bayrağımızın kanına katan şehitlerimizin hatıralarını unutmadık, unutmayacağız.  Biz 81 vilayette bu güzellikleri taşıyan insanlarız. Kepez’de Antalya ile birlikte herkesin bir arada barış içinde yaşadığı bir ilçe olmuştur. Komisyonun aldığı bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Şehitlerin hatıralarını yaşatmak için Antalya Şehitler Müzesi’ni 18 Mart’ta Çanakkale Savaşının yıl döneminde açacağız” dedi.  Konuşmaların ardından komisyonda karara şerh düşen CHP’li Mustafa İlhan da kabulden yana oy kullandı. Komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi.
 

Kaynak : Serçin ÇILDIR, Özge GÜRÜN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...