KEPEZ’E YENİ NEFES

TEK SARNIÇ KENT PARKI TÖRENLE AÇILDI

Güncel 12 Ekim 2018 17:40
KEPEZ’E YENİ NEFES
-A +A

Kepez Belediyesi’nin 67 dönümlük ormanlık alanda kent parkı düzenlemesiyle Antalyalıların hizmetine kazandırdığı Tek Sarnıç Kent Parkı, törenle açıldı.

Kepez, 6. temalı parka kavuştu. Kepez Belediyesi, Orman Genel Müdürlüğü’nden tahsisini aldığı ve kent parkı düzenlemesi ile Antalyalıların hizmetine kazandırdığı Tek Sarnıç Kent Parkı’nı törenle hizmete açtı. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

ATIL VAZİYETTEN, TEMALI PARKA
Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, göreve geldiği günden itibaren Kepez’de 3 milyon 300 bin metre kare üzerinde yeni yeşil kazandırmanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi. Görevi devraldıklarında 250 seviyesinde olan park sayısının bugün 600’ün üzerine çıktığını belirten Başkan Tütüncü, “Göreve geldiğimiz de Kepez’de hiç temalı park yokken, bugün açmış olduğumuz Tek Sarnıç Kent Parkı, 6. temalı parkımız. Bugün içinde bulunduğumuz alan 67 bin metre karelik bir alan. Orman idaresine bağlı bir alan iken, atıl vaziyette dururken bugün masal kahramanları ile süslediğimiz güzel bir masal parkı haline getirdik. Burası atıl halde iken geceleri suçu ve suçluyu barındırırken, şimdi ışıl ışıl güzel bir park haline geldi. Çok çeşitli etkinlik alanları, spor alanları, serbest piknik alanları ile de halkımıza ideal bir merkez kazandırmış olduk.” dedi.

ORMANLAR EN ÖNEMLİ ZENGİNLİKLERİMİZ

Antalya’nın en önemli zenginliğinin ormanlık alanlar olduğuna dikkat çeken Başkan Tütüncü, “Biz birçok ilin sahip olamadığı bu zenginlikleri halkımızla en iyi şekilde buluşturmak için kollarımızı sıvadık. Bu temalı parklar böyle bir çalışmanın, böyle bir amacın, böyle bir emeğin ürünüdür. Daha önce Meşe Kapısı denilen yer suç ve suçluların merkezi iken, şehrimizde 3 polisimizin şehit edilmesi ile ilgili hiç birimizin hatıralarından silinmeyecek menfur bir hadise ile gündeme gelirken, bugün orası, yaptığımız düzenleme ile turistleri davet eden fevkalade güzel nitelikli bir yeşil alan haline geldi. Kent Ormanını zaten saymıyorum. Göreve geldiğim 2009'da Orman idaresinin yapmış olduğu tahsis, belediye tarafından kullanılmadığı için iptal edilmişti. Biz o tahsisi tekrar yapıp ve şu an yaz aylarında günlük 20 ila 25 bin kişinin ziyaret ettiği, çok önemli bir yer haline getirdik. Macera Parkı, Atlı Kulübü ile Macera Parkurları ile çok şık sosyal tesislerin bulunduğu Kepez’den denizin seyredildiği, ormanların içerisinde gezilebildiği muhteşem bir alan haline geldi. Bizim en büyük amacımız modern dünyada belediyecilik anlayışı ile örtüşen belediyecilik çalışmasını ikame etmek ve idame ettirmektir. Modern dünyada belediyeciliğin en büyük önemi hemşehrilerini şehrin karmaşasından, kaos ortamından çekip çıkartıp doğa ile buluşturmak geliyor. Bir belediye bunu ne kadar başarılı yapabiliyorsa o belediye o kadar başarılı sayılıyor. 9,5 yılda 3 milyon 300 bin metre kare Kepez’e yeni yeşil alan kazandırdık. İstatistiklere baktığımız zaman bu standartların üzerinde bir yeşil alan.” diye konuştu.

ANTALYA’YA BOTANİK BAHÇESİ

Dokumapark içerisinde gerçekleştirilen hizmetleri de anlatan Başkan Tütüncü, “Dokumapark içerisine çok çeşitli bahçeler yaptık. Zeytin bahçeleri, zakkum bahçesi, çocuk botanik bahçesi, portakal bahçesi, narenciye bahçesi bunlardan bazıları. Temalı bahçelerimizde de bu bahçeler olsun istedik. Macera Ormanı’nda da güzel bir nar bahçesi olsun istedik. Parklarımızın içerisini farklılaştırıyoruz. Bilimsel çalışmalarında yapılabileceği 22 bin 500 metre karelik botanik bahçesini Dokumapark’a kazandırıyoruz. Bununla ilgili çalışmalar yaklaşık 3,5 aydır devam ediyor. Kısa bir sonra Türkiye’nin en önemli botanik bahçelerinden bir tanesini meydana getireceğiz.” diye konuştu.
Başkan Tütüncü, bilimsel araştırmaların yapılacağı Botanik Bahçesinde Türkiye’de ve dünyada ender bulunan begonvillerin olacağını ve bahçe içerisinde özel gezi turlarının da düzenleneceğini sözlerine ekledi.

MASA DAĞINA ZÜMRÜTTEN KOLYE
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Antalya’ya kazandıracağı 2 tane rekreasyon alanından da bahsetti. Başkan Tütüncü; “Birincisi; Masa Dağı gerdanlığında gece kondu olarak gördüğümüz yapılaşmanın tamamını büyükşehirle işbirliği ile kaldırıyor, onun yerine Masa Dağı’nın gerdanına zümrütten güzel bir kolye takıyoruz. Şehrin farklı yerlerinden masa dağına baktığınız da gördüğünüz gecekondudur. Çalışmayı bitirdiğimizde gündüzleri yeşil alan, akşamları da ışıl ışıl bir yer göreceksiniz. Bu proje üzerinde Menderes Başkanımızla 2,5 yıldır çalışıyoruz. Oradaki gecekonduların kaldırılması için kentsel dönüşüm formülünün üretilmesi gerekiyordu onu ürettik. Mülkiyet sorunlarının çözülmesi gerekiyordu onu tamamladık. 2019’da gecekondular oradan kalkıyor. Diğer Antalya’ya marka olacak çalışma ise: Düden Havzasına yeni bir rekreasyon alanı yapmak. Orada mülkiyet sorunu vardı. 900 ev sit alanıydı. Biz Kepez Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi buluşsun, hem 900 vatandaşımızın tapu sorununu çözsün, hem de o alandaki 3 milyon metre karenin üzerinde nitelikli alanı da yeşillendirelim dedik. Bu bizim sizlere bir taahhütümüzdür. Buralar sadece Antalyalıların değil şehre gelenlerinde görmek isteyecekleri , gelecekteki yöneticilerinde üzerine hizmet koyabileceği alanlar olacak” dedi.

EL BİRLİĞİ, GÖNÜL BİRLİĞİ İLE ÇALIŞIYORUZ

Büyükşehirlerde patronun büyükşehirler olduğunu hatırlatan Başkan Tütüncü, gelecek vizyonu büyükşehirin idaresindekilerin ellerinde şekillendiğini ve ilçe belediyelerinin de bu önemli çalışmalara göre, çalışmalar yapması gerektiğini vurguladı. Başkan Tütüncü, Büyükşehir belediyesinin gerçekleştirdiği Boğaçayı Projesi, Kuruvaziyer Liman Projesi’nin bu önemli çalışmalardan biri olduğuna da değindi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ifadelerinden örnek vererek konuşmasına devam eden Başkan Tütüncü,” Turist gökten inmiyor. Bizimde ilçeler olarak yaptığımız yatırımlarla da onları buraya taşıyacak cazibe merkezlerini de oluşturmamız gerekiyor. 9,5 yıldan bu yana şehrimize ne yapıyorsak, büyükşehir belediyesi ilçe belediyesi olarak el ele gönül gönüle yapıyoruz. “ diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANLARINI KUTLADI
Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek de, Kepez’in Antalya’nın arka bahçesi değil ön bahçesi olduğunu söyleyerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yü hizmetlerinden dolayı kutladı. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Falezlerde ceset şoku

Falezlerde ceset şoku

17:18 14 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...