KANSERLİ ANNEYE ‘VELAYET’ ŞOKU

Karaciğer nakli bekleyen anne hakkında 4 yaşındaki diyabet hastası kızına bakamayacağı gerekçesiyle eski koca tarafından velayet davası açıldı. Şoke olan genç kadın, “Hastalığım kızıma bakmamı etkilemiyor, tek dayanağım kızım" diyerek gözyaşı döktü.

Güncel 19 Eylül 2018 18:16
KANSERLİ ANNEYE ‘VELAYET’ ŞOKU
-A +A

Karaciğer nakli bekleyen anne hakkında 4 yaşındaki diyabet hastası kızına bakamayacağı gerekçesiyle eski koca tarafından velayet davası açıldı. Şoke olan genç kadın, “Hastalığım kızıma bakmamı etkilemiyor, tek dayanağım kızım" diyerek gözyaşı döktü.

4 yıl önce dünya evine giren 33 yaşındaki Pınar Turgut’un bu evliliğinden bir kız çocuğu oldu. Doğumun ardından evde bir anda rahatsızlanan Turgut, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tahlillerin ardından Portal Ven Trombozu (Karaciğer damar tıkanması) teşhisi konulan Turgut’un nakil olması gerektiği konusunda sıraya alındı. İlk tedavilerinin ardından taburcu edilen Turgut, kızı M.B.S.’nin 2.5 yaşına geldiğindeyse onun Tip 1 Diyabet hastalığına yakalandığını öğrenince ikinci kez yıkıldı. Bir yandan kendi hastalığıyla boğuşan Turgut, diğer yandan da her gün insülin kullanmak zorunda olan kızının tedavileriyle de ilgilenmeye başladı.

GENÇ ANNEYE VELAYET ŞOKU
Turgut, geçtiğimiz yılın Aralık ayında eşiyle anlaşmalı olarak boşandı, mahkeme küçük kızın velayetini ise anneye verdi. Ayakta durabilmek için uygun organ nakli sırasının gelmesini umutla bekleyen Turgut, geçtiğimiz haziran ayında eski eşi tarafından Antalya 1. Aile Mahkemesine açılan velayet davasıyla yeni bir şok yaşadı. Hastalığının kızına bakmaya engel olmadığını dile getiren genç kadın, “Okula gittiğini görmek ve onunla birlikte parka gitmek istiyorum” diyerek gözyaşı döktü.

"EŞİM KIZIMA BAKAMAYACAĞIMI DÜŞÜNÜYOR"
Eski eşinin açtığı dava sonrası oldukça üzüldüğünü dile getiren Turgut, “Eski eşim organ nakli beklemem sebebiyle kızıma bakamayacağımı düşünerek velayet davası açtı. Sonuçta kızımın babası. Onun da hayatı var saygı duyuyorum. Ama her anne gibi güçlü olmam gerekiyor. Bütün mücadelem kızım için. Hastalığım kızıma bakmamı etkilemiyor. Zaten etkileyecek olsa kızımı tehlikeye atmam. Velayeti babaya veririm. Kendi hayatım söz konusuyken onun hayatını riske atmam. Hangi anne olsa diyabet hastası çocuğuna yapmaz. Hastaneye gitsem bile kan aldırmaya kızımı yanımda götürmem. Babasına bırakırım” diye konuştu.

“ONUN OKULA GİTTİĞİNİ GÖRMEK İSTİYORUM”

Organ nakilde 16. sırada olduğunu da sözlerine ekleyen genç kadın, şöyle dedi:
“Beklentim kızım için ayakta durabilmek. Sağlığıma kavuşmak bilmiyorum nasıl olur. Tabi benim gibi benden daha fazla acil olan insanlar muhakkak vardır. Kimsenin hakkını ezmek ya da geçmek istemiyorum. Hayat mücadelesinde tek başına ayakta durarak çocuğunu büyüten anneler vardır. Benim sağlığım söz konusu kızımın yanında durmam söz konusu. Nakil olup ayağa kalkmak istiyorum. Kızımın okula gittiğini görmek, onunla birlikte parka gitmek istiyorum. Yorulmadan ayaklarımı tutmadan rahat bir şekilde her anına ortak olmak istiyorum. Zor gibi ama olacak inşallah. Öyle düşünüyorum. Çıkmadan candan ümit kesilmezmiş.” 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...