KANSERE ‘MİLLİ’ ÇÖZÜM

Antalya Genetik Tanı Merkez Müdürü, Çocuk Kan ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, kanser hastalığının erken tanısında mikro RNA'lar konusunda ilk yerli ve milli projenin gerçekleştirildiğini açıkladı

Güncel 12 Temmuz 2019 17:53
KANSERE ‘MİLLİ’ ÇÖZÜM
-A +A

Antalya Genetik Tanı Merkez Müdürü, Çocuk Kan ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, kanser hastalığının erken tanısında mikro RNA'lar konusunda ilk yerli ve milli projenin gerçekleştirildiğini açıkladı.

Kanser hastalığının ülkemiz ve dünyada en önemli halk sağlığı problemlerinin başında geldiğini ifade eden Prof. Dr. Canatan, kanserin her yıl inanılmaz hızda artış gösterdiğini, kişilerde oluşan fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra, sosyal, maddi ve manevi olarak mücadele etmesi, önlenmesi zor bir hastalık olduğunu açıkladı.

Hastalığın tanısında günümüzde birçok yönteme ek olarak 'tümör belirteçleri' kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Duran Canatan, ancak bu belirteçlerde yalancı pozitiflik ve negatiflik oranının yüksek olduğunu belirtti. Prof. Dr. Canatan, "Bu nedenle son yıllarda Mikro RNA'lar (miRNA) gündeme gelmiştir. Ülkemizde bugüne kadar kanserin erken tanınmasında tekli veya çoklu miRNA ile ilgili herhangi çalışma olmadığı gibi bu amaçla üretilmiş herhangi bir kit üretimi de yoktur" dedi.

Amaçlarının kanserli ve sağlıklı hastalarda miRNA'ları çalışmak, hasta sonuçları ile karşılaştırmak olduğunu açıklayan Prof. Dr. Canatan, miRNA'ları hazır kit haline getirmek için patent almak, kit üretmek ve kullanmak amacıyla bu çalışmayı planladıklarını ifade etti. Hasta örneklerinin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbı Onkoloji ve Gastroenteroloji Bilim Dallarından, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Özel Anadolu Hastanesi Üroloji Kliniğinden yeni tanı konmuş örneklerden seçildiğini aktaran Prof. Dr. Canatan, "Sağlıklı örnekler ise hastalar ile aynı yaş ve cinse uygun, sağlık kontrollerinden geçmiş, bildiğimiz ve takip edeceğimiz tanıdık bireylerden seçtik" dedi.

KANSER TANISINA YERLİ VE MİLLİ ÇÖZÜM

Prof. Dr. Canatan, DNA'nın dört şifresini oluşturan bazlardan esinlenerek kurdukları Antalya Genetik Tanı Merkezi (AGTC) olarak, kanserin erken tanısı konusunda 2016 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı KOSGEB desteği ile 2.5 yıldan beri yürüttükleri 'kanser erken tanısında mikro RNA'lar adlı projenin birinci aşamasını başarı ile tamamladıklarını belirterek, "Ülkemizde bu alanda yapılan ilk yerli ve milli projenin bilimsel sonuçları bilim dünyası açısından çok önemli. Bugüne kadar dünyada da bu kadar kapsamlı olarak yapılmamıştır ve miRNA'lar ile ilgili bir kit üretilmemiştir" dedi.

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...