Kanlı tarihin yıl dönümü

10 EKİM ANMASI: UNUTULMADILAR

Güncel 11 Ekim 2018 14:47
Kanlı tarihin yıl dönümü
-A +A

Ankara Tren Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden 103 kişi, ölümlerinin 3'üncü yıl dönümünde Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından anıldı.

Başkentte terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 103 kişi, Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Attalos Heykeli önünde düzenlenen anma programında alındı. Çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve siyasi partilere üye yaklaşık 200 kişi ellerinde yaşamını yitirenlerin resimlerinin bulunduğu afişlerle alana geldi. Saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlar için saygı duruşunda bulunulduktan sonra Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Soner Karakuş, 10 Ekim'de düzenlenen saldırının ülke tarihindeki en kanlı katliam olduğunu söyledi.

ACIMIZ TAZELİĞİNİ KORUYOR

10 Ekim'i unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade eden Karakuş, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı hâlâ yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar, öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız"  diye konuştu

ADALET YERİNİ BULMADI
Karakuş açıklamanın devamında şu ifadelerini kaydetti:
“Geçtiğimiz aylarda görülen, 10 Ekim Ankara Katliamı Davası'nda mahkeme 9 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası, diğer sanıklara da örgüt üyeliğinden çeşitli cezalar vermiştir. Bu kararla birlikte ilerleyen süreçte suçu sabit görülen şahısların dahi zaman aşımı ile cezasız kalma olasılıkları doğmuştur. Kısaca, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı Davası'nda adalet yerini bulmamıştır"

“MÜCADELEM SÜRECEK”

Saldırıda hayatını kaybeden Korkmaz Tedik'in annesi Zöhre Tedik törende bir konuşma yaptı. Tedik, “Korkmaz'ın her doğum gününde, her 10 Ekim'de, 'İnsanlar hayatını yitiren 103 kişiyi unuttu mu?' diye düşünüyorum. Ama görüyorum ki, bugün 81 ilde hayatını kaybeden 103 kişi anılıyor. Çocuğumu kaybettim ama bu ülkeye barış gelene kadar mücadelem sürecek" dedi.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...