KANAYAN YARA BAŞBAĞLAR

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Antalya Şubesi, 25 yıl önce 5 Temmuz 1993 tarihinde Erzincan’ın Başbağlar Köyü’nde terör örgütü PKK tarafından çoğu çocuk ve yaşlı olmak üzere, 33 masum insanın hunharca katledilmesini lanetledi.

Güncel 8 Temmuz 2018 15:42
KANAYAN YARA BAŞBAĞLAR
-A +A

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde 25 yıl önce 33 sivilin teröristlerce katledildiği ve terör örgütü PKK’nın en büyük sivil katliamlarından olan Başbağlar köyündeki Katliamının acısı, aradan geçen çeyrek asra rağmen dinmiyor. Kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan ve sivil halkı hedef alan terör örgütü PKK, cumhuriyet tarihinin en büyük sivil katliamlarından birini Başbağlar köyünde yaptı. Kent merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünü 5 Temmuz 1993'te basan bölücü terör örgütü mensupları, 33 sivili öldürülüp köyü ateşe verdi. Sivas olaylarının hemen ardından PKK tarafından Başbağlar'da gerçekleştirilen katliamın acısı aradan geçen 25 yıla rağmen tazeliğini koruyor.

EN KARANLIK GECE: 5 TEMMUZ
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Antalya Şubesi, Sivas Madımak’ta yaşanan provokatif olaylar bahane edilerek 5 Temmuz 1993 tarihinde PKK tarafından işlenen Başbağlar Katliamı'nın yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı. 25 yıl önce, Erzincan’ın Başbağlar köyünde PKK tarafından çoğu çocuk ve yaşlı olmak üzere 33 masum insan hunharca ve kalleşçe katledildiğini anımsatan Bem-Bir-Sen Antalya Şube Başkanı Adem Deveci, o gün yaşananların Türkiye’nin yakın tarihinin karanlık ve kanlı günleri olduğunu söyledi.

25 YILDIR DİNMEYEN ACI: BAŞBAĞLAR
Çeyrek asır geçmesine rağmen Başbağlar katliamının acısının hala tazeliğini koruduğunu ifade eden Başkan Adem Deveci, şu ifadeleri aktardı:
 “Tunceli-Erzincan arasında sınırda, tarihi, kültürel derinliğiyle özel yeri olan Başbağlar Köyü bilerek seçilmiş, Türkiye’ye kanlı, kirli bir tuzak kurulmuştur. Bunun yanı sıra bu katliamı tertip edenlerin, üç gün önce gerçekleşen Madımak katliamının intikamının alındığı şeklinde bıraktığı not, iğrençliğin ve kışkırtıcılığın varabileceği son noktaydı. Şu ya da bu kesime mal edilerek yapılan katliamların milletimizin bütünlüğünü parçalamak üzere kurgulanan öfke ve nefreti derinleştirme amacına hizmet ettiği açıktır. Kaybettiğimiz bütün canlar bizimdir. Hepsinin acısı yüreğimize kor bir ateş olup düşmüştür. O sızı onlarca yıl sonra bugün bile içimizi yakmaktadır.” şeklinde konuştu.

"BAŞBAĞLAR KATLİAMI MEÇHUL KALMAMALI"
Başta Başbağlar Katliamı olmak üzere tüm faili meçhullerin aydınlanması gerektiğini söyleyen Adem Deveci, “Hukukun hakkıyla işlerlik kazanması için, Başbağlar Katliamı başta olmak üzere, hiçbir olayın faili meçhul kalmamalıdır. Bu tür katliamların, suikastların ve provokatif eylemlerin üzerine kararlılıkla gidilmeli; karanlık odaların ve odakların perdeleri aralanmalı, failler ortaya çıkarılarak cezalandırılmalıdır ki, yüreklerimiz bir daha kan ağlamasın. Değerlerini savunduğumuz, keder ve sevincinde bir olduğumuz insanımızın bir daha böyle acılar yaşamamasını, sosyal barışın kök salmasını, yaralı vicdanların tez zamanda teskin edilmesini diliyoruz.”
Başbağlar katliamının insanlık tarihine kara leke olarak geçtiğini ve acılarının 25 yıldır dinmediğini aktaran Başkan Decevi, "Türk Milletinin üzerinde oynanan karanlık oyunların ortaya konulduğu en açık iki örnektir. Sivas katliamının hemen ardından yapılan bu saldırıda amaçlanan şey halkımızın kardeşliğini ortadan kaldırıp milletimizin birliğini ve beraberliğini bozmaktır. Olayların üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen acısını ilk gün ki gibi yüreğimizde hissettiğimiz bu iki katliamda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum." dedi
Bu katliamın faillerini ve ona sebep olan ideolojik tutumları kayıtsız şartsız lanetlediklerini söyleyen Başkan Deveci, bu katliamın sebep ve sonuçlarından çıkardığımız derslerle bir daha böyle acılara yol açacak ortamlara imkân verilmemesini temenni ettiklerini söyledi.

BAŞBAĞLAR'DA NE OLDU?
5 Temmuz 1993'te Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı, şehre 150 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünü basıp bir saatten uzun bir süre PKK propagandası yapan bir grup daha sonra 28 erkeği kurşuna dizdi.
Aralarında kadınların da olduğu 5 kişi de sığındıkları evlerin ateşe verilmesiyle yakılarak öldürüldü.
Serçin ÇILDIR, Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...