Kalp sıcak sevmez

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Nuri Cömert, yüksek hava sıcaklıklarının özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ve kalp hastalığı bulunan kişiler için risk oluşturduğunu söyledi.

Sağlık 5 Ağustos 2019 17:52
Kalp sıcak sevmez
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Nuri Cömert, yüksek hava sıcaklıklarının özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ve kalp hastalığı bulunan kişiler için risk oluşturduğunu söyledi.

Yaz mevsiminde yüksek hava sıcaklıkları, özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ve kalp hastalığı bulunan kişiler için risk oluşturuyor. Bilinen kalp hastalığı olan kişilerde şikayetler sıcak hava ile birlikte artış gösteriyor. Hastalar gerekli önlemleri almadığında ise ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Nuri Cömert, sıcak havalarda kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin dikkat etmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.

GÖĞÜS AĞRISI VE NEFES DARLIĞI GELİŞEBİLİR

Yaz sıcaklarının her insan için problem yaratabildiğini belirten Dr. Cömert, özellikle 50 yaş üzeri, aşırı kilolu ve kalp rahatsızlığı bulunan kişiler için sıcak havaların daha ciddi bir tehdit oluşturduğunu kaydetti. Sıcak havalarda, vücudun normal sıcaklığını korumak için çalıştığına değinen Dr. Nuri Cömert, "Terleme ve derinin sıcaklığı vücuda eşit dağıtma çabası temel olarak bunu sağlar. Bu çaba kalp hızını artırır ve kan basıncının düşmesine neden olarak kardiyovasküler sisteme ek bir yük bindirir. Bu yük bilinen kalp hastalığı olan kişilerde belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir. Örnek olarak kalp damar hastalığı olan bir insanda göğüs ağrısı başlayabilir ya da kalp yetersizliği olan birinde nefes darlığı gelişebilir veya artabilir" dedi.

SU KAYBINA DİKKAT

Sıcak havaların yol açtığı terlemeyle kalp atım hızının arttığını, kan basıncının düştüğüne işaret eden Dr. Cömert, "Aşırı sıcaklarda vücut ısısının yükselmesi sıvı kaybını da beraberinde getirir. Kalp hastalıklarını davet eden bu belirti ve şikayetlere dikkat edilerek uygun önlemler alınırsa kalp rahatsızlığı bulunan kişiler yaz mevsiminin ve tatilin keyfini çıkarabilir" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...