Kaleiçi’nde dev yıkım

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu'nda, tarihi semtte görüntü kirliliğine neden olan ve en son 1992'deki imar planına göre yıkılması öngörülen 129 yapı tekrar incelendi ve 20'si hakkında yıkım kararı verildi

Güncel 8 Ekim 2018 18:22
Kaleiçi’nde dev yıkım
-A +A

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan Kaleiçi Koruma Amaçlı İmar Planı Revizyonu'nda, tarihi semtte görüntü kirliliğine neden olan ve en son 1992'deki imar planına göre yıkılması öngörülen 129 yapı tekrar incelendi ve 20'si hakkında yıkım kararı verildi.

Antalya Valiliği öncülüğünde, kentin en önemli tarihi ve turistik merkezi Kaleiçi'nde, sonradan inşa edilen ve görüntü kirliliği oluşturan betonarme yapılarla ilgili yeni bir imar planı revizyonu hazırlandı. Tarihi milattan önce döneme dayanan ve Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi imparatorlukların tarihi değerlerini taşıyan Kaleiçi, ayakta kalan surları, Yivli Minare, Mevlevihane, Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare gibi değerleriyle öne çıkıyor.

20 YAPIYA YIKIM KARARI

Yeni planda ise yaklaşık 40 daireden oluşan 20 yapı için doymuş yapı kararı, yani yıkımı kararlaştırıldı. Bu planda 1992'deki plandan farklı olarak, o dönemde yapı sahiplerinin kendi insifiyatifine bırakılan yıkımın bu kez kamulaştırma ile Valilik, Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi tarafından önü açıldı. Yıkım kararı verilen 3 yapı için ise ayrıca kamulaştırma kararı alındı ve yıkılacak bu üç yapının yeri meydan olarak düzenlenecek.

ORTAKLAŞA YAPILACAK

Bakanlıktan gelecek plan, itirazlar için bir ay askıda kaldıktan sonra yeniden bakanlığa gönderilecek. Bakanlık itirazları değerlendirdikten sonra plan kesinleşecek. Yıkımlar ise Valilik, Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi ortaklığıyla gerçekleştirilecek. Yıkım kararı verilen bu yapılar İmar Barışı affı kapsamına da alınmayacak.

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Falezlerde ceset şoku

Falezlerde ceset şoku

17:18 14 Aralık 2018
Kahreden intihar

Kahreden intihar

10:35 13 Aralık 2018
Konseyden deprem uyarısı

Konseyden deprem uyarısı

18:00 13 Aralık 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...