Kadınların sinsi düşmanı

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. A. Egemen İşgören, kronik böbrek hastalarının yaklaşık yüzde 40'ını şeker, yüzde 30'unu da hipertansiyon hastaları olduğunu belirterek, hastalığın, özellikle 40 yaşından sonra kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi.

Güncel 5 Mart 2018 16:25
Kadınların sinsi düşmanı
-A +A

Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Op. Dr. A. Egemen İşgören, 8 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle böbrek sağlığı ve nedenlerine ilişkin bilgi verdi. Kronik böbrek hastalarının yaklaşık yüzde 40'ını şeker, yüzde 30'unu da hipertansiyon hastaları olduğunu belirten Dr. İşgören, "Kronik böbrek yetmezliği için risk altındaki kişilere yönelik düzenli tarama ve etkin tedavi ile hastalığın ilerlemesi önlenebiliyor. Böbrek yetmezliği her yaşta ve cinsiyette oluşabiliyor. Özellikle 40 yaşından sonra ise kadınlarda daha sık görülüyor" dedi.

SİNSİ SEYREDEN HASTALIK
Kronik böbrek yetmezliğinin böbreğin süzme fonksiyonlarındaki ilerleyici azalma olarak tanımlandığına değinen Op. Dr. A. Egemen İşgören, "Hastalık sıklıkla sinsi seyrettiği için, hastalığın toplumda görülme sıklığı ve yaygınlığı artmaktadır. Düzenli tarama yapılmadıkça erken evrelerde teşhisi zordur. 10 kronik böbrek hastasından sadece biri hastalığın farkındadır. Farkındalığının ve erken tanısının düşük olması nedeniyle, hastalık sıklıkla son dönem böbrek yetmezliği evresinde ilerler" diye konuştu.

KOLAYCA TEŞHİS EDİLEBİLİR
Op. Dr. A. Egemen İşgören, kronik böbrek hastalığının basit ve ucuz kan ve idrar testleriyle kolayca teşhis edilebildiğini ifade etti. Dr. A. Egemen İşgören, erken teşhis edildiğinde hem kronik böbrek hastalığına özgü genel önlemler hem de altta yatan veya eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımları ile ilerlemesinin engellenebildiğini veya geciktirilebildiğini kaydetti.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Op. Dr. A. Egemen İşgören, böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekleri ise şöyle sıraladı:
"Düzenli egzersiz yapın, sağlıklı beslenin ve ideal vücut ağırlığınızı koruyun, tuzu azaltın, günde ortalama 2-2,5 litre su tüketin, sigara kullanmayın, aşırı alkol tüketiminden kaçının, gereksiz yere ağrı kesici ve antibiyotik kullanmayın, taş ve idrar yolu enfeksiyonlarının nedenini öğrenin, kan basıncınızı takip edin, kan şekerinizi belirli aralıklarla kontrol ettirin, magnezyum içeren besinler tüketin, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun, kafein kullanımını belirli bir miktarda tutun, idrarı mesanede tutmaktan kaçının, lahana, karnabahar, kırmızıbiber, sarımsak, soğan, elma, kızılcık, yaban mersini, ahududu, çilek, kiraz, kara üzüm, yumurta beyazı, balık ve zeytinyağı tüketin."
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...