KADINLAR TEK SES

DÜNYAYA HAYKIRDILAR: ŞİDDETE HAYIR

Güncel 26 Kasım 2018 15:13
KADINLAR TEK SES
-A +A

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Antalya Kadın Platformu'na üye STK, siyasi parti, kadın guruplarına bağlı kadınlar yürüyüş yaptı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Antalya'da kadınlar yürüdü. Antalya Kadın Platformu'na üye siyasi parti, STK ve kadın gruplarına bağlı yaklaşık 300 kadın Aydın Kanza Parkı'nda toplanarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Ellerinde 'Kadınlar savaş istemiyor', 'Bu böyle gitmez. Ya özgürlük, ya özgürlük' ve 'yaşam hakkımıza özgürlük' yazılı dövizler taşıyan yüzlerce kadın sloganlar atarak yürüyüşe başladı. Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün her hangi bir olumsuzluk yaşanmaması için geniş güvenlik tedbiri aldığı yürüyüşe çevrede bulunan vatandaşlarda destek verdi.

KADINLAR SOKAKTA
Güzergah boyunca sloganlar atarak yürüyen Antalya Kadın Platformu üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan İpek Karanfil, Birleşmiş Milletler tarafından 17 Aralık 1999'da 25 Kasım'ın 'Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü' olarak kabul edildiğini belirtti. Son yılarda kadına yönelik şiddetin boyutlarının ve dozajının aştığını belirten Karanfil, "böylesi bir gerçekliğin yaşandığı bugün, biz kadınlar erkek egemen sisteme ve yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı birkez daha alanlardayız" dedi.


UYSAL: “KADINA ŞİDDETE HAYIR”
Muratpaşa Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nde kadın cinayetleri karşısında toplumsal hafızanın bir parçası olması amacıyla Bayındır Park’ta yer alan 6 metre yüksekliğindeki Al Yazma Anıtı’nda bir araya geldi. Üzerinde öldürülen 467 kadının isminin yer aldığı anıta mumların yakıldığı etkinliğe Belediye Başkanı Ümit Uysal, eşi Ümran Uysal ile birlikte katıldı. Başkan Uysal, “Hayatının her alanında eşitlik, özgürlük, dayanışma, adalet mücadelemiz, özellikle kadın hakları alanında sonsuza kadar sürecek. Bu eksik kaldığı zaman her şey eksik demekti" dedi.
 

 

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...