İYİ Kİ DOĞDUN YA RESÛLULLAH

BÜYÜKŞEHİR'DEN MEVLİD'İ NEBİ ÖZEL PROGRAMI

Güncel 23 Kasım 2018 18:30
İYİ Kİ DOĞDUN YA RESÛLULLAH
-A +A

Büyükşehir Belediyesi, Mevlid'i Nebi Özel Programı düzenledi. Başkan Menderes Türel, “Sevgili Peygamberimizi anlamanın yolu onun yürüdüğü yoldan gitmekten, yaşantısını elimizden geldiğince yaşamaktan geçiyor" dedi. Ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın Hz. Muhammed'in hayatından kesitler paylaştığı gecede, duygu dolu anlar yaşandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Muhammed'in (SAV) doğumunun kutlandığı Mevlid-i Nebi Özel Programında ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş'ı Antalyalılarla buluşturdu. Cam Piramit Kongre Merkezi'nde düzenlenen programa Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İl Müftüsü Osman Artan, meclis üyeleri ve çok sayıda Antalyalı katıldı. Başkan Türel, programda yaptığı konuşmada, Mevlidi Nebi haftasının sadece sevgili peygamberimizin dünyaya gelmesinin kutlanmasından ibaret olmadığını belirterek, “Alemlerin rabbi yüce Allah'ın bizlere nasıl bir mümin olmamız yolunda gönderdiği, peygamberlerin rehberini bir kez daha çok daha iyi anlama haftasıdır. Yaratılmışların en hayırlısı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) duygularımızı dile getirdiğimiz bu mübarek günde salat ve selamlar ona olsun" dedi.

DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN

Başkan Türel, şöyle konuştu:
“Peygamberimiz için söylenecek çok söz var. Müslümanların bildiği üzere o en iyi baba, en mütevazı, en şefkatli, en cömert, aynı zamanda bizim gibi bir beşerdi. Lakin unutmayalım ki insanlık aleminin de en hayırlısıydı. Bildiğiniz gibi son peygamberdi. Sevgili peygamberimizi anlamanın yolu onu anlamaktan, yürüdüğü yoldan gitmekten, yaşantısını elimizden geldiğince yaşamaktan geçiyor. Bugün belki de Mekke'nin Kureyş'inde yaşamamız mümkün olmayabilir. Biliyoruz ki efendimizin açlık günleri yaşadığı o döneme gidip ona eşlik edemeyiz. Hüzün yılında gözyaşına ortak olamayız. Bedir'deki sevincini paylaşamayız. Yetimliğini, yurdundan sürülüşünü, hicretini ve o mücadelesini hiç bitmeyen inancını onunla omuz omuza soluyamayız. Ancak bütün bunları yapamıyor olsak da ona ve öğretilerine duyduğumuz ihtiyaç her geçen gün daha da anlamlı oluyor. Onu gönlümüzde bu kadar diri tutan Rabbimizden getirdiği ilim ve bizim ona duyduğumuz ihtiyaçlardır. Bugün onu bir kez daha bu duygularla anmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kainat ve beşeriyetin yüzyıllardır yolunu gözlediği peygamberler peygamberinin doğum günü bir kez daha kutlu olsun."

KARATAŞ'TAN DUYGULU ANLATIM

Başkan Türel'in konuşmasının ardından Hafız Mansur Sağır'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti dinlendi. Maneviyatın doruğa çıktığı gecede Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu ilahi ezgileri Mevlid-i Nebi Özel Konseri ile Antalyalılarla buluşturdu. Gecenin sonunda Prof. Dr. Mustafa Karataş, Hz. Muhammed'in hayatından kesitler paylaştı. Antalyalılar duygu dolu anlar yaşadı. Hz. Muhammed'in hayatından ders alınması gereken üç temel konuya değinen Karataş, “Peygamberimiz başkaları için yaşadı. Dünya ve ahiret dengesini korudu, aşırıya kaçmadı. Her zaman dürüst, doğru, Hz. Mevlana'nın deyimiyle göründüğü gibi olmuştur. Yetimler, garipler, kimsesizler, ezilenler, toprağa gömülen çocuklar onun derdi oldu. Kendisi için bir gün ayırmadı, gariplerin yoldaşı, kimsesizlerin sırdaşıydı. Başkası için ne kadar yaşıyorsan Allah katında değerin o kadardır. Günümüzdeki en büyük problem yalan söylemek. Ümmeti Muhammed yalanı terk etse dünya İslam'a koşar" dedi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...