İYİ Kİ DOĞDUN EFENDİM

ANTALYA’DAN PATANİ’YE VEFA KÖPRÜSÜ

Güncel 6 Kasım 2019 14:07
İYİ Kİ DOĞDUN  EFENDİM
-A +A

 
Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (sav) dünyaya geldiği Rebiulevvel ayının 12'inci gecesi olan ve bu sene 1448'ncisi kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla Antalya’da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.Antalya Valiliği himayesinde, 15 Temmuz Şehitleri anısına, Tayland Patani’de inşası süren ‘15 Temmuz Şehitler İlkokulu’ yararına düzenlenen etkinliğe, katılım ücretsiz olacak.

ANTALYA’DA MEVLİT KANDİLİ COŞKUSU
Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed’in (sav) doğum günü olan Mevlit Kandili, İslamalemi tarafından bu yıl da ibadetlerle ihya edilecek.Antalya İmam Hatip Lisesi Mezunlar Derneği(Animder) öncülüğünde, bu sene 1448'ncisi kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla8 Kasım Cuma günü saat 19.45’de Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde dev bir etkinlik düzenlenecek.
 
GÖNÜLLER,SEMADA BULUŞACAK
Programa, dünyanın ünlü hafızlarından Güney Afrikalı Dünya Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Hafız Abdurrahman Sadien,2008 Hafızlık Türkiye birincisi ve Dünya üçüncüsü Selim Seyyar, Suriyeli Kurra Hafız (hafızlığın en üst makamı) Muhammed Jemal ileSuriyeli Hafız Mu’tasım Billah El Aseli ve Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasin Pişgin katılacak.Mevlit Kandili'nin anlam ve önemini anlatan bu kutsal gecede konuklar, mevlithanlar ve hafızlar ile bir araya gelerek gecenin manevi huzurunda hep birlikte semaya el açarak dua edecek.Programlarda, Hz. Peygamberin insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarından konular anlatılacak.

HAYIRSEVERLERİN BAĞIŞLARI PATANİ’YE

Binlerce vatandaşın katılması beklenen program, ücretsiz ve halka açık olacak. Organizasyonda hayırseverlerin katkıları ile elde edilen gelir, Antalya Valiliği himayesinde, Türkiye'deki darbe girişimine karşı kahramanca karşı koyarken hayatını kaybeden şehitlerimiz anısına inşasına devam edilen Tayland Patani’deki “15 Temmuz Şehitler İlkokulu” yararına bağışlanacak.Günümüzde Müslümanlara yönelik zulümlerle gündeme gelen Patani, 10 Mart 1909'da Siam (Tayland) ile İngilizler arasında yapılan anlaşma ile Tayland'a bırakılmıştı. 1786 yılından beri Patani'yi işgal eden Tayland'ın bu işgali anlaşmayla 'meşru' hale gelmişti.
Mevlit Kandili'ne özel hazırlanan programa katılım ücretsiz ve halka açık olacak.
 

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANISINA OKUL
Mart 2018 yılında temeli atılan 15 Temmuz Şehitler İlkokulu’nun inşası, Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra Eğitim-Bir- Sen Antalya Şube Başkanlığı, Deniz Feneri Derneği Antalya Şubesi, Antalya İmam Hatip Mezunları Derneği (ANİMDER) ve Genç İyilik gibi sivil toplum kuruluşlarının (STK) ortak paydaşları tarafından hayata geçirildi.


OKULDA, 450 ÖĞRENCİ EĞİTİM ALACAK
İnşaat, İslamicWelfarePromotion’un idare ettiği Al -Jamiah Al İslamiah School vakıf arazisi üzerine kuruldu. 450 talebenin eğitim alacağı okul 10 derslikten oluşacak. İki katlı ve 810 metrekare kullanım alanı olacak olan okulun maliyetinin 195 bindolar olacağı, İslamicWelfarePromotion vakfının bu projeyle ilkokul eğitiminde Müslüman azınlık için bir alternatif ortaya koymayı planladığı öğrenildi.

 

ORADA BİR KÖY VAR UZAKTA


Okul, 65 dönüm arazi üzerinde toplam 810 metrekare kapalı alana sahip olup, 2 katlı olarak inşa edilmektedir.
10 derslik, 1 laboratuvar ve idari kısımlardan oluşacak okul, 450 öğrenci kapasiteli olacaktır.
Okulun toplam maliyeti, 195 bin dolar olup, inşaatın tamamlanması için 78 bin dolara ihtiyaç bulunmaktadır.


6 Mart 2018 tarihinde temeli atılan 15 Temmuz Şehitler İlkokulu’nun yapımı devam etmektedir.Ülkemiz için canlarını seve seve feda eden kahramanların anısına yapılan okulun ismi, 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu olarak belirlendi.Kaynak : Faruk ÇELİK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...