İŞÇİLER VERGİDE ‘ADALET’ İSTİYOR

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Antalya Şube Başkanı Cemil Ünal, vergi toplanmasındaki adaletsizliklerin giderilmesi için TBMM'ye teslim edilmek üzere imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Güncel 7 Kasım 2019 17:48
İŞÇİLER VERGİDE ‘ADALET’ İSTİYOR
-A +A

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Antalya Şube Başkanı Cemil Ünal, vergi toplanmasındaki adaletsizliklerin giderilmesi için TBMM'ye teslim edilmek üzere imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Türk-İş, TBMM’ye verilen vergi düzenindeki yeni değişikliklerle ilgili yasa taslağı hakkında vergi adalet talebiyle 81 ilde ortak basın açıklaması yaparak imza kampanyası başlattı. Türk-İş AAntalya Şube Başkanı Cemil Ünal, Tez-Koop İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Barış Özdemir ve beraberindekilerle birlikte sendika binasında basın toplantısı yaparak, vergi düzenlemesinde iyileştirme yapılmasını hükümetten talep ettiklerini duyurdu. Vergi politikalarının emekçilerin lehine yeniden düzenlenmesini ve sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep ettiklerini belirten Cemil Ünal, vergi düzeninin adil olmadığını savundu.

4 BİN 500 TL’DEN 3 BİN 60 TL’YE GERİLİYOR
Gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarının acil olarak güncellenmesi gerektiğinin altını çizen Ünal, şöyle konuştu:
“Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3 bin 409 TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa dahi, Yılsonunda ücreti 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL’ye geriliyor. Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap vermiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor.’'

EMEKÇİLER VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLMESİN

Son olarak Ünal, şunları dile getirdi:
“Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçilerin lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.''

Kaynak : Özge GÜRÜN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...