İşbirliği protokolü

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve Selçuk Üniversitesi arasında sualtı kültür mirası, UNESCO ve denizcilik alanında yapılması planlanan çalışmalar kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

Eğitim 20 Şubat 2018 14:12
İşbirliği protokolü
-A +A

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve Selçuk Üniversitesi arasında sualtı kültür mirası, UNESCO ve denizcilik alanında yapılması planlanan çalışmalar kapsamında işbirliği protokolü imzalandı.

AÜ Rektörlüğü'ndeki yapılan protokol imza törenine Vali Münir Karaloğlu, AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, AÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz, AÜ Genel Sekreteri Ali Serinoğlu katıldı.

Protokol töreninde konuşan Vali Münir Karaloğlu, Antalya'ya 4 yeni fakülte kurulduğunu, bunlardan birinin Kemer'deki Denizcilik Fakültesi olduğunu söyledi. Selçuk Üniversitesi'nin denize kıyısı olmamasına rağmen Akdeniz'de başarılı çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Vali Karaloğlu, "Sualtı Araştırmaları Merkezi ile yürüttüğü başarılı çalışmaları geliştirerek Akdeniz Üniversitesi devam ettirecek. Akdeniz sahillerinde daha yapılacak çok çalışma var. Bu protokolle artık iki üniversite işbirliği ile araştırmalara devam edecek" dedi.

72 BİN ÖĞRENCİYE EĞİTİM


Prof. Dr. Mustafa Ünal ise protokol kapsamında Selçuk Üniversitesi'nin Sualtı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Akdeniz Üniversitesi bünyesine katılacağını, Kemer Denizcilik Fakültesi için önemli bir altyapı sağlayacağını vurguladı. Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olduklarını aktaran Rektör Ünal, “Üniversitemizde 24 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 60 araştırma merkezimizle 72 bin öğrenciye eğitim öğretim sunuyoruz. Selçuk Üniversitesi'nin Sualtı Araştırmaları Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO ile ortak çalışmalarıyla Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri. Bu işbirliğinin bize çok katkısı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

İDARESİ AÜ'YE DEVREDİLDİ

Bu protokolün iki büyük üniversitenin işbirliği olduğunu ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Sualtı Merkezimiz, üniversitemizdeki 40'a yakın merkezden ve en etkili çalışanlardan birisi. Merkezde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra UNESCO ile çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu merkez Akdeniz'e daha çok yakışacak. Ülkemize hem ulusal hem de uluslararası alanda hizmet edebilmek için bu merkezin idaresini Akdeniz Üniversitesi'ne devrediyoruz" diye konuştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...