İngiltere’de yaşam koşulları

Köklü medeniyeti ile dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan İngiltere, her insanın hayallerini süsleyen, mutlaka görmek istediği yerlerden biridir.

Eğitim 15 Nisan 2019 15:45
İngiltere’de yaşam koşulları
-A +A

Köklü medeniyeti ile dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan İngiltere, her insanın hayallerini süsleyen, mutlaka görmek istediği yerlerden biridir.

Yaşam koşullarının müreffeh seviyede olması, insanın en çok aradığı “saygı” kavramının burada hayat bulması, kozmopolit bir ülke olmasına rağmen insanların birbirlerine değer vermeleri ve ırkçı tutumdan uzak durmaları, insanı kendine çeken etkilerinden başlıca nedenleridir. Tabi ki her ülkenin iyi yönlerinin olduğu gibi kötü yönleri de vardır bu durum sadece İngiltere ile de sınırlı değildir. Dünyanın neresine giderseniz gidin “iyi yönler” ve “kötü yönler” şeklinde iki başlık altında incelemeniz gereken durumlar olacaktır. Aslında “kötülük” kavramını değerlendirirken de insanların kendi yorumlarını katmalarından dolayı bazı şeyler kötü görülebiliyor. Yoksa belki de gidilecek ülkenin o kuralı veya kötü olarak bilinen değeri aslında iyi bir şeydir. Bana göre, İngiltere’de uygulanan ve insanların ciddi ciddi üzerinde çok durdukları toplu taşıma araçlarında ses konuşma yasağı, kesinlikle olması gereken bir şeydir. En nihayetinde yolculuk çoğu zaman mecburiyetten yapılır, böyle bir durumda zaten kafada bir sürü soru işareti ve düşünce varken insanların birbiri ile konuşması yeterince rahatsızlık verir. Yani İngiltere’nin bu yönü eleştirilse de İngiltere dil okulları eğitim tecrübesini yaşarken sık karşılaşacağınız bu durum bence her ülkeye model olması gereken bir gelenektir.


İngiltere’de yaşamak kolay mı?
Soruyu aslında hangi açıdan sorduğunuza bağlıdır. Yaşam koşulları derken sadece maddi güç dengesini kast ediyorsanız elbette İngiltere’nin hâlâ Avrupa ülkesi olması ve batının en güçlü ekonomisine sahip ülkelerden biri olması yaşam şartlarının ülkemize göre biraz daha yüksek rakamlarda olduğunu söyleyebiliriz. Ama insanları nasıldır, İngiliz insanları sıcak mı, yabancılara karşı tutumları nasıldır şeklinde soru sorarsanız buna cevaben “gidin, görün” derim. Çünkü her ülkenin insanları bir başkasına göre soğuk olabilir veya alışkanlıkları birilerine ters gelebilir. Genel itibari ile İngiltere dil okulları programlarına katılmış insanlarla muhabbet ettiğimde, herhangi bir olumsuz görüş bildiren olmadı şimdiye kadar. Hani öncesinden bazı soru işaretlerinin kafalarında canlandığını söyleyen insanlar bile buraya gittikten sonra düşüncelerinin tamamen değiştiğini kolaylıkla söyleyebiliyorlar. Yani işin aslı şudur; bir memleket ya da memleketin insanları hakkında eleştiride bulunabilmek için o beldenin insanlarını yakından tanımak gerek. Belki biraz ticaret yapmak gerek, belki o insanlarla biraz zaman geçirmek gerekir. Yani kulaktan dolma bilgilerle başka bir memleket hakkında yargıda bulunmanın kesinlikle etik olmayacağını söylememiz gerekiyor ve İngiltere’de yaşamak kolay mı diye soranlara, kesinlikle deneyimlemeden söylenenlere kulak asılmaması gerektiğini bildirmek gerekiyor. Eğitim düzeni konusunda “nasıldır?” şeklinde soru yöneltiyorsanız işler burada tamamen değişir ve kesinlikle “çok kaliteli bir eğitim sistemi vardır” demekten başka bir şık olamaz. Özellikle de dil okulları ve üniversiteler sıkı bir denetimden geçirildikleri için son derece kaliteli eğitimler veriyorlar.

İngiltere öğrenci vizesi
Öğrencilere vize imkanı sunan çoğu ülke, normal vizeye göre şartları daha esnek tutarlar. Hem kalıcı olmadıkları hem de ülke ekonomisine inanılmaz katkıda bulundukları için öğrencilere karşı tutumların daha farklı olduğunu söylemek gerek. İngiltere dil okulları programına katılacak öğrencilerin de bu konuda çok zorlanmayacaklarını hemen söyleyelim. Ama bunu söylerken de yine de araştırma yapmadan hareket etmemeniz gerektiği konusunda uyarmamız gerekiyor. Gerek vize konusunda gerekse de okul seçimi konusunda isabetli sonuçlara ulaşmak için tecrübeli yurtdışı eğitim danışmanlarından fikir edinmenin kesinlikle daha iyi olacağını söyleyelim ve noktalayalım.  
Kaynak : https://alternatifecs.com/ingiltere-dil-okullari/
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Finike Festivali başlıyor

Finike Festivali başlıyor

15:34 18 Haziran 2019
BETUYAB'tan polise hibe araç

BETUYAB'tan polise hibe araç

13:54 22 Haziran 2019
İsyan ettiren karar

İsyan ettiren karar

14:23 18 Haziran 2019
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...